Pardubice získaly od státu „Červeňák“, sloužit má rekreaci a sportu

  17:01
Pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích, takzvaného Červeňáku, již oficiálně patří městu. Radní je získali formou bezúplatného převodu od ministerstva obrany. Nyní vymýšlejí plány, jak civilizací téměř nedotčené místo využít. Jasné je, že by mělo být maximálně otevřené lidem.

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán, lidé i tak hazardují a chodí přes něj. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Debaty mezi zástupci města a české armády o přenechání bývalého vojenského prostoru trvaly roky. Definitivní tečku obě strany udělaly až nyní.

„V dubnu ministerstvo obrany provedlo zápis v katastru nemovitostí a na začátku týdne se uskutečnil poslední krok, tedy společný podpis protokolu o fyzickém předání. Území o velikosti zhruba 19 hektarů nyní projde základní úpravou, zahrnující například zabezpečení stávajících objektů,“ uvedla mluvčí města Iveta Koubková.

Na mysli má hlavně dva poměrně zdevastované mosty přes Chrudimku. Na oba je vstup zakázán, ale lidé na ně přesto chodí. A to je zvláště v případě toho s dřevěnou cestou dost nebezpečné.

„Nyní je potřeba tuto lokalitu zajistit, zabezpečit stávající objekty, které se v tomto území nacházejí,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.

Podle jeho náměstkyně Heleny Dvořáčkové se musí zástupci města nejprve seznámit s tím, co vlastně od armády získali. 

„Když je tato lokalita ve vlastnictví města, můžeme přestoupit k zpracování studie, jejímž obsahem bude právě možné využití tohoto areálu a jaké úpravy zde bude nutné provést, ať už se jedná o sanaci, rekonstrukci či demolici stávajících, již zchátralých staveb,“ řekla Dvořáčková.

Následně budou podle ní položeny inženýrské sítě, vypracovány příslušné geometrické plány a vypořádány majetkoprávní vztahy.

Na podobě území kolem Chrudimky se mají podílet spolky

Klíčová otázka ale je, co na obou březích Chrudimky bude. Podle náměstkyně se na tvorbě plánů nebudou podílet jen úředníci a politici. 

„Na vzniku studie by totiž měla spolupracovat i řada místních spolků, které se zaměřují na ochranu přírody a které již dříve projevily zájem podílet se na péči o toto území,“ doplnila mluvčí Koubková.

Hlavním cílem města je, aby Červeňák v budoucnu sloužil zejména obyvatelům města. 

„Těší mě, že se Pardubicím podařilo získat toto pro město významné území, o které dlouhodobě usilují. Jedná se o velkou plochu o velikosti přes 19 hektarů, kterou bychom následně chtěli využít k veřejnému zájmu a zpřístupnit veřejnosti, která by jej mohla využívat k různým sportovním či rekreačním aktivitám,“ doplnil primátor Charvát.

Podmínkou bezúplatného převodu pozemků je také závazek, že město bude areál, jehož účetní hodnota přesahuje 21 milionů korun, využívat po dobu následujících 20 let od nabytí právní moci k veřejným, nikoli komerčním účelům, například k pronájmu či prodeji.

V opačném případě by městu hrozily sankce. Smlouva počítá i s výstavbou jihovýchodního obchvatu a zavazuje město Pardubice k tomu, že v rámci přípravy výstavby převede pozemky nezbytné pro tuto stavbu bezúplatně na stát, jako investora stavby.

„Ministerstvo obrany vítá, že se konečně podařilo celý proces převodu dotáhnout úspěšně do konce. Věříme, že lokalita bude zkultivována a bude sloužit nejen obyvatelům Pardubic,“ řekl ředitel odboru nakládání s nepotřebným majetkem Ministerstva obrany Ľuboš Hajduk.