Dobrovolníci nemohli do Papírenského parku, zůstává zanedbaný a uzavřený

  8:56
Otevření Papírenského parku v Plzni na Slovanech se odsouvá na neurčito. Dobrovolníci z celého světa, kteří měli v létě během workcampu vylepšit zanedbanou část areálu, nakonec museli pracovat jinde - v okolí bývalé městské plovárny.

Zanedbaná část Papírenského parku v Plzni na Slovanech. (14. srpna 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Připravovali jsme workcamp už od loňského roku. Bohužel ladění podmínek a smluv trvalo příliš dlouho. Na administrativní a technické dotažení projektu jsme tak neměli dostatek času,“ vysvětlil Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, který workcamp připravuje.

Spolek potřeboval mimo jiné včas získat plnou moc vlastníka k žádosti o povolení prořezávek křovin a rizikových stromů.

Papírenský park má celkovou výměru 33 tisíc metrů čtverečních, vlastníkem je společnost VKPP, která se pohybuje na trhu s nemovitostmi.

Město má od ní pronajatou třetinu parku, a to za symbolickou korunu ročně. Tato část, sousedící s mateřskou školou, je upravená a přístupná veřejnosti. Zbylá část je neudržovaná a lidem uzavřená.

Marek Sivák se představy na zpřístupnění zbývajících dvou třetin Papírenského parku nevzdává. O to, aby se dobrovolnický workcamp v tomto místě konal, se bude snažit i pro příští rok, byl by ale rád, kdyby organizace neležela výhradně na jeho sdružení.

O park se zajímá také městský obvod Plzeň-Slovany, jeho starosta Lumír Aschenbrenner už se na zastupitelstvu zajímal o plány města s danou lokalitou.

„Zatím se ale nic neděje. Jedná se o poměrně velké území v centru našeho obvodu, a to hned vedle mateřské školy, která už část parku využívá. Je škoda nevyužít jej celý, park vyloženě leží ladem,“ posteskl si Aschenbrenner.

Je si vědom, že město a ani obvod v tuto chvíli do zanedbaného území nemohou investovat, protože nejsou vlastníky.

Pavel Basl, jednatel společnosti VKPP, která pozemek vlastní, už dříve avizoval, že se nebrání tomu směnit s městem pozemek za jiný, který bude vhodný ke stavbě.

„Naše společnost pozemek kupovala se záměrem vystavět nemovitosti v zóně, ve které to je umožněno, a park užívat k této nemovitosti. Byty je ale možné stavět na okraji města a park zachovat pro veřejnost,“ uvedl už dříve Pavel Basl.

Firma VKPP měla zpracovanou studii domů s pečovatelskou službou, jejichž součástí by byl i park, a to ve východní části lokality, o výměře zhruba 5,5 tisíce metrů čtverečních.

Zanedbaná část Papírenského parku v Plzni na Slovanech. (14. srpna 2017)

V současné době se zpracovává studie využití Papírny, kde by mohla vzniknout samostatná čtvrť s moderním urbanismem.

Pavel Basl nyní sdělil, že jeho společnost město dosud nekontaktovala, má však za to, že informace o možnosti směny se k radním i díky spolku Pěstuj prostor dostala.

„V současné době neevidujeme žádnou aktuální nabídku vlastníka, město je ale připraveno s ním případně jednat,“ říká radní pro oblast nakládání s majetkem města Helena Matoušová s tím, že město má stále zájem o pozemky pod Papírenským parkem.

O směně pozemků se podle Matoušové jednalo už před pěti až šesti lety, avšak neúspěšně. „Jako obrovský posun vnímáme to, že se o budoucnosti parku začíná mluvit. To považujeme za důležité,“ říká Marek Sivák a jako příklad dává i aktivitu Jany Konečné. Ta během srpna pořádá v neděli lekce nazvané Jógou za Papírenský park.