Města a firmy v kraji snižují spotřebu kancelářského papíru, o tuny ročně

  13:46
O šestnáct tun papíru méně než v roce 2013 spotřebovaly v roce 2018 města a firmy v Moravskoslezském kraji, které ve svém průzkumu zaměřeném na spotřebu kancelářského papíru oslovila MF DNES. Zatímco v roce 2013 prošlo tiskárnami přes 96 tun papíru, loni to už bylo jen 80 tun.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nejvýraznější posun, kterým je pokles o více než třetinu, zaznamenali úředníci krajského úřadu a radnice městského obvodu Ostrava-Poruba. 

Zatímco na kraji se spotřeba papíru snížila z 2,77 milionu kusů papírů A4 na 1,88 milionů kusů, v Porubě byla celková čísla výrazně nižší, z 1,35 milionu na 900 tisíc kusů papíru.

„Přepočteno na kilogramy ušetřil krajský úřad 4,4 tuny papíru,“ řekla Miroslava Chlebounová z oddělení komunikace krajského úřadu. V případě Poruby pak šlo o 2,2 tuny papíru.

O třináct procent snížili spotřebu v Havířově. Podle mluvčí tamního magistrátu Jany Kriš ale není pokles spotřeby nijak snadnou záležitostí.

„Agendy jednotlivých odborů se neustále rozrůstají. Jako příklad mohu uvést agendu správního odboru v závislosti na úsekovém měření ve městě,“ sdělila mluvčí.

A ne vždy může město spotřebu papíru ovlivnit. „Spotřebu papíru ovlivňují například volby, různé projekty, které nebývají každým rokem,“ poznamenala Jana Kriš. 

Například v Třinci, kde spotřebu papíru ve sledovaném období dokázali snížit o 28 procent, šetří papír i při kopírování. Papír pro kopírky nebyl do třinecké statistiky zanesen. 

„V roce 2013 bylo provedeno přibližně 700 tisíc kopií a v roce 2018 přibližně 600 tisíc kopií. Spotřeba papíru při kopírování však bude ve skutečnosti ještě nižší, neboť při oboustranném kopírování nebude odpovídat počet kopií počtu kusů papíru,“ vysvětlila třinecká mluvčí Šárka Szlaurová.

Pomůže i nasazení digitálního podpisu

Snižovat spotřebu papíru se daří i firmám. „Od roku 2013 jsme snížili spotřebu papíru pro tiskárny o 25 procent,“ uvedla mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

„Pracujeme na projektu ‚bezpapírové kanceláře‘, snažíme se odstranit pokud možno veškeré papírování. Do budoucna chystáme například nasazení digitálního podpisu, a tím i eliminaci všech papírových dokumentů, které je možno potvrzovat elektronicky,“ přibližuje.

Snížit spotřebu papíru se daří rovněž v Třineckých železárnách. Mezi roky 2015 a 2018 zde klesla spotřeba papíru o více než 27 procent.

„Hlavní přínos elektronizace dokumentů v naší firmě nevidíme primárně v úspoře papíru, byť i ta je jistě přínosem, ale především v úspoře času a zvýšení efektivity,“ vysvětlila Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren.

Někde se ale firmy při vší snaze a elektronizaci k úspoře papíru nedostanou.

„Přestože naše společnost V-NASS využívá IT technologie v maximální míře, vzrostl objem spotřebovaného kancelářského papíru od roku 2013 o 40 procent na 345 tisíc listů A4,“ řekl spolumajitel společnosti V-NASS Pavel Drobil.

„A to přesto, že velká většina dokumentace – ať už zákazníkům, nebo úřadům – je zasílána elektronicky. Ale například při exportu do Brazílie je potřeba vytisknout faktury včetně obsáhlých příloh v šesti sadách,“ vysvětluje.

Na zvýšení spotřeby má podle Drobila na jedné straně vliv i nárůst množství zakázek firmy, na druhé straně se na něm ale podepsaly i požadavky státu, který podle bývalého ministra podnikatelům příliš nepomáhá.

„Například evidenční list důchodového pojištění se tiskne každý rok dvakrát, v minulosti byl jeden na deset let. Formulář Prohlášení poplatníka daně z příjmu byl dříve na 3 roky, od roku 2018 je na každý rok nový,“ vypočítal Drobil požadavky státu, které spotřebu papíru ve firmách navyšují.