Sběratelka má 900 panenek, vydala o nich i knihu. Vystavuje je v Blatné

  9:32
Jako každá holčička milovala panenky. Její láska jí však vydržela a dnes má Jiřina Havlová ve sbírce více než 900 kousků. Některé z nich jsou nyní k vidění na zámku v Blatné do konce léta.

Jiřina Havlová vystavuje část své sbírky panenek do konce léta na zámku v Blatné. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Její vášeň začala v okamžiku, kdy jí babička věnovala panenku Emu z roku 1920. „Ema přežila válku schovaná na půdě. Později se mi podařilo získat i nějaké staré látky, ze kterých jsem jí ušila dobové šaty. Díky Emě jsem objevila lásku k panenkám a od roku 2006 se jejich sbírání věnuji naplno,“ líčí Havlová.

Panenky sbírá hlavně pro radost. Oceňuje jejich různorodost a pozitivní vliv, kterým na okolí působí. „Každá panenka se tváří jinak a dokáže v lidech vyvolat emoce,“ míní.

Proto se ve své sbírce snaží mít co nejvíce druhů. Jsou zde realistické panenky, které vypadají jako čerstvě narozená miminka, umělecké kousky s certifikáty od různých návrhářů, starožitné postavičky nebo šklebíky, které pocházejí ze Španělska, a každá má na tváři jiný škleb.

O panenkách napsala knihu

„Sbírám i starobylé kočárky, dřevěné postýlky nebo pokojíčky. Zkrátka vše, co k panenkám patří. Momentálně se nejvíce zaměřuji na metrové umělecké panenky od návrhářů. Velkou část z nich jsem si přivezla ze zahraničí, z Německa, Anglie nebo Francie,“ říká.

V 80. letech v Česku mnoho panenek nebylo, a tak většina kousků ve sbírce pochází z 90. let, kdy se začaly vyrábět ve velkém. Panenky Havlovou fascinují natolik, že se jejich historii rozhodla zachytit v knížce Česká panenka, kterou vydala loni.

„Kniha je momentálně vyprodaná, byl o ni obrovský zájem. Navíc se mi stále ozývají další zájemci, takže přemýšlím o dotisku, nebo rozšíření,“ naznačuje Havlová, která pracuje jako obchodní zástupkyně. Svými panenkami chce přinášet radost i ostatním, proto je pravidelně vystavuje.

Umělecké panenky vyjdou i na dvacet tisíc korun

Nyní si více než 200 z nich mohou zájemci prohlédnout a případně i zakoupit na zámku v Blatné. K vidění zde jsou zámecké panenky, miminka, šklebíci i retropanenky usazené v kočárcích, postýlkách nebo pokojíčcích.

„Malí i velcí návštěvníci odtud odcházejí celí rozzáření. Malým sběratelkám se líbí, když objeví panenku, kterou nikdo jiný nebude mít,“ popisuje Havlová. Kromě vystavených panenek je součástí expozice také hrací koutek. Ceny panenek na výstavě začínají na stovce, větší pak vyjdou i na tisícovku.

„U velkých uměleckých panenek, na které jsem se nyní zaměřila, se může cena vyšplhat i na dvacet tisíc korun. Proto svoji sbírku rozšiřuji opravdu pozvolna,“ usmívá se rodačka z Plzně. Prodejní výstava v prostorách zámku je otevřená po celé léto vždy od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti 30 korun.

Autoři: