Pamlsková vyhláška je příliš přísná, tvrdí ředitel základní školy

  11:36
Sortiment školních bufetů v lednu citelně prořídl. Pamlsková vyhláška vytlačila většinu výrobků, na které byli žáci zvyklí a potraviny povolené pro děti nejsou běžně k mání. Jihočeské školy ale chtějí bufety udržet.

Školní bufety mohou nabízet už jen zdravé výrobky. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Základní škola Bezdrevská na budějovickém sídlišti Vltava i její bufet umístěný přímo za hlavním vchodem se otvírají pro žáky shodně v 7:45 hodin.

A před občerstvením je hned živo. Pro svačiny i jenom pro „něco na zub“ se stahují velcí i malí školáci v doprovodu rodičů. V regálech převažují dietní kukuřičné, pohankové a další vlákninové plátky, tyčinky a křupky. Nápojová sada je složena z neochucených a ochucených minerálek, jsou tu i bagety a několik druhů drobných sladkostí.

„Koupil jsem si bagetu se šunkou, sýrem, rajčaty, okurkou a velkou ochucenou minerálku. Bufet se mi zdá v pohodě, nic mi tu nechybí,“ řekl osmák Honza.

Na rozdíl od Honzy se několik starších žáků divilo, že už v bufetu nemají chilli kukuřici či celozrnné chlebíčky v čokoládě, které patří také do běžné tuzemské nabídky produktů zdravé výživy. Pamlskovou vyhláškou však neprošly, stejně jako například ochucené mléko či celozrnné BeBe sušenky.

„Sortiment pití zůstal stejný, čokoládou polévané máme jen dva druhy sladkostí. Bagety jsou celozrnné pečené na míru s menším obsahem soli se zdravou náplní, nejsou v nich žádné kuřecí řízečky. Pochopitelně zákazníků máme méně než v prosinci, ale není lehké zaplnit pořádně regály. Vyhovující výrobky se těžko shánějí,“ popsala prodavačka bufetu Miluše Bártová z provozující firmy Sokar.

Vyhláškou neprojde ani řada jogurtů

Ředitel velké sídlištní školy Pravoslav Němeček považuje pamlskovou vyhlášku za příliš přísnou.

„Nevejde se do ní ani ochucené mléko, ani řada jogurtů. Výživoví poradci nám už před třemi lety v projektu Pohyb a výživa školní bufet prolustrovali a byli spokojeni. Navíc vyhláška chce něco, co zatím na trhu není, a pro děti tak není zúžená nabídka moc atraktivní,“ podotkl.

I písecká Základní škola J. K. Tyla hledá cestu, jak školní bufet s omezeným sortimentem udržet.

„Snížili jsme provozovatelce bufetu na tři měsíce nájem. Snažíme se pamlskové vyhlášce dostát, ale nechceme bufet zavřít, je pro děti důležitý,“ řekl ředitel školy Pavel Koc.

Hygienici zatím pokuty dávat nebudou

Některé děti ze sportovních tříd bývají ve škole celý den, potřebují si koupit jídlo a pití. „Dávno tu máme zakázané hranolky a chipsy. A nechceme, aby si děti nosily do školy energydrinky a bake rolls ze stánků po cestě do školy,“ sdělil Koc.

Dodržování pamlskové vyhlášky by měli kontrolovat odborníci na výživu z hygienických stanic.

„Během následujících měsíců nebudeme udělovat kvůli sortimentu sankce provozovatelům školních bufetů a automatů. Naopak jim budeme radit, jak se do vyhlášky vejít,“ potvrdila Marie Nosková z krajské hygienické stanice.

Cílem přísné vyhlášky je podle Noskové bojovat s dětskou obezitou v situaci, kdy každé čtvrté dítě trpí nadváhou a každé sedmé je obézní. „Ve škole se děti učí o zdravé výživě a neměly by v ní dostat nezdravé potraviny ani nápoje,“ zdůraznila.

V táborské Základní škole Husova dbají na zdravou výživu, v projektu Fandíme zdraví dělají semináře pro žáky, kantory i rodiče. Bufet nemají, svačiny připravují žákům kuchařky ze školní jídelny.

„Za dostupnou cenu 6,50 dostávají naši žáci svačiny, třeba chleba s pomazánkou, pečivo, občas sladké pečivo a k tomu pití - čaj, kakao, mléko. Aby měly pestré zdravé jídlo a nebylo to drahé,“ popsal ředitel školy Petr Zamrzla.

Ačkoli se snažil zjistit, zda se svačin ze školní jídelny týká pamlsková vyhláška, odpověď nedostal. Redakce MF DNES dostala od ministerstva školství odpověď obratem a z citovaných paragrafů vyšlo najevo, že i těchto svačin se pamlsková vyhláška týká. Jde o „nadrámcové“ svačiny, které jí budou podléhat.

„Přestože jsme zapojeni do všech možných projektů na zdravý pohyb a výživu, základ je v rodině. Když se doma nevaří a dětem pak nechutná oběd ve školní jídelně, jdou si koupit do bufetu u školy hamburger,“ srovnává Zamrzla.

Za malý úspěch považuje, že děti respektují zákaz kofeinových výrobků ve školním řádu a energetické nápoje ani coly si už do výuky a na školní akce nenosí.

Rodiče rozdělila pamlsková vyhláška na dvě skupiny - jedna si stěžuje, že přísná norma školní bufety zlikviduje, druhá ji vítá.

„Já s tím souhlasím, brambůrky a sladkosti bych zakázal. Vede to akorát ke zkaženým zubům a obezitě,“ podotkl zedník Jaroslav Novotný z krajského města, otec 12letého Patrika.