Zlínská zoo i skanzen v Rožnově zažívají veleúspěšný rok. I díky podzimu

  10:18
Teplý podzim lákal k výletům a zvedl návštěvnost turistických cílů ve Zlínském kraji. Například zoologická zahrada ve Zlíně-Lešné zažívá druhou nejlepší sezonu v sedmdesátileté historii. Úspěšný rok hlásí i skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

Tygr ussurijský je jednou z atrakcí zlínské zoo. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Už v polovině října bylo jisté, že návštěvnost zlínské zoo se hodně přiblíží dosavadnímu rekordu, který činí 668 tisíc návštěvníků.

„Znamená to pro nás potvrzení, že rozvoj zoo jde správným směrem,“ reagoval ředitel zahrady Roman Horský.

Mimořádná byla návštěvnost už v jarních měsících, pak ji mírně pokazila letní vedra, která lidi odvedla k vodě. Slunečný a extrémně teplý podzim to ale zase napravil. Slunce svítilo během zářijových oslav 70. výročí otevření zahrady návštěvníkům, vydařil se i halloweenský víkend. Jen ten přivedl do zahrady dalších sedm tisíc lidí.

Právě počasí má na vývoj sezony turistických atrakcí ve Zlínském kraji hodně velký vliv. A proto je rozumné jít mu naproti.

Uvědomili si to i ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a nechali areál přístupný déle než jindy.

„V listopadu už bývá zavřený, teď ho ještě zpřístupníme alespoň na víkendy,“ uvedl ředitel skanzenu Jindřich Ondruš.

Také tady letos udělali výborný výsledek. K poslednímu říjnu evidovali 319 195 návštěvníků. Hranici 300 tisíc lidí překročil skanzen poprvé v roce 2016 a od té doby ji drží.

Změna láká lidi k návratu

Obě místa spojuje i podobná strategie. Zjednodušeně se dá říct, že co se neustále mění a vyvíjí, to lidi láká k návratu.

Zoo se letos začala reálně rozšiřovat směrem k Lukovu. Vznikl tam nový výběh pro slonice, které zahrada chová a snaží se o jejich reprodukci. Na něj naváže krytý sloninec.

Pak přijdou na řadu zázemí pro další druhy zvířat, jejichž domovinou je Afrika, a počítá se i s chatkami pro návštěvníky. To přinese zcela jiný rozměr zážitků ze zoologické zahrady. Celá část bude koncipovaná jako safari (viz též Práce na velkém rozšíření zlínské zoo odstartovaly novým sloním výběhem).

„Současná zoo je pohodlná pro lidi. Novou část postavíme s ohledem na potřeby zvířat,“ uvedl před časem Horský.

Mění se i skanzen. Návštěvníci mohli sledovat unikátní opravy, třeba termosanaci dřevěné roubenky. Při ní se stavba zabalí do obřího stanu, v němž cirkuluje horký vzduch. Dokáže zničit škůdce bez chemie nebo přímého zásahu do konstrukce stavby. Viděli i opravu kamenné podezdívky kostela.

A zcela nově před jejich očima roste nový areál. Pracovně se mu zatím říká Kolibiska. Název ho přesně vystihuje.

Půjde o soubor kolib z Valašska a Slovenska, z nichž některé už stojí. „Nejsou ještě na svém místě. Postavili jsme je, při tom opravili či vyměnili shnilé části a teď se budou znovu rozebírat,“ popsal Ondruš. Definitivně je rozestaví do prostoru v příštím roce a návštěvníci to celé budou sledovat.

Památky chystají také vánočně laděný program

Také hrad Buchlov a zámky, jež jsou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), letos hlásí vysokou návštěvnost. Tradičně nejvíc lidí lákal Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Vidělo jej 177 591 lidí, a přestože hlavní sezona už skončila, do konce roku ještě číslo poroste.

„Na období Vánoc připravili komentované prohlídky zámeckých sálů s vánoční výzdobou,“ vysvětlila mluvčí NPÚ Dagmar Šnajdarová.

Zámek ve Vizovicích plánuje výstavu vánoček a betlémů, hrad Buchlov zase tradičně otevře na Štěpána, tedy 26. prosince. Jedině zámek v Buchlovicích už zůstane zavřený až do příští sezony.

„Letos má ale skvělý výsledek, poprvé od roku 2007 překonal hranici sto tisíc návštěvníků,“ dodala Šnajdarová.

Památky budou i příští rok stavět na osvědčeném programu. Buchlovice jsou specifické výstavami květin v historických komnatách. Buchlov láká rodiny s dětmi, pro které má speciální prohlídky. Ty jsou délkou i výkladem uzpůsobené nejmladším návštěvníkům.

Na Arcibiskupském zámku v Kroměříži ale nadcházející sezona jiná bude.

„Návštěvníci se dostanou do blízkosti restaurátorů a uvidí jim pod ruce,“ naznačil kastelán Martin Krčma.

Zámek totiž v několika příštích letech čekají opravy za čtvrt miliardy korun. Pracovat se bude prakticky všude, od zahrady až po střechu. Ačkoliv hlavní snahou je, aby práce co nejméně omezily provoz, je v nich skrytý i návštěvnický potenciál. Vidět renovaci historických podlah nebo dalších prvků v interiérech sálů nebývá běžné.