Kolem památky UNESCO roste lešení, okna na Zelené hoře opraví i kováři

  8:50
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou na čas přijde o kus své fotogeničnosti. Kolem poloviny nejobdivovanější stavby architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla už začalo vyrůstat lešení. Památka UNESCO dostane nová okna i fasádu.

Hned po hlavní části svatojánské pouti začíná nejviditelnější část obnovy poutního kostela, která je naplánovaná i na další roky. Římskokatolická farnost, jíž před necelými čtyřmi lety vrátil tuto památku stát, na rozsáhlé práce získala evropskou dotaci ve výši až 42,7 milionu korun.

Dělníci už začali stavět lešení kolem kostela na Zelené hoře. Celý jeho plášť se dočká obnovy.

„Letos bychom chtěli opravit omítky na východní části kostela včetně výměny oken a jejich výplní,“ informuje technický koordinátor farnosti František Laštovička. „Obnova celého pláště je naplánovaná na poloviny, příští rok se bude dělat západní část,“ upřesňuje další postup.

Podobné práce na stavbě takového významu jsou však podle Laštovičky vždy trošku s otazníkem. „V okamžiku, kdy se vrtne do omítky, přijdou památkáři a další odborníci a zvažují různé technologie. Doufám, že nás to nezdrží,“ věří Laštovička.

Odborníci budou v případě národní kulturní památky zařazené navíc na prestižní seznam UNESCO vybírat kromě složení omítek i technologické postupy. „Takové procesy například řeší akreditovaná laboratoř Národního památkového ústavu,“ zmiňuje technický koordinátor.

Odborníci si lámali hlavy s mechanismem otevírání oken

Výrazných změn se dočkají hlavně velká okna na druhém ochozu, která se vrátí k původní podobě a také výšce. Připravují se postupně.

„Už víme, jak budou vypadat. Na modelech 1:1 máme vyzkoušené, jak se budou otevírat a zajišťovat. Byl to dlouhodobý proces, než se podařilo mechanické části vyladit ke spokojenosti naší i památkářů. Musíme si uvědomit, že nová okna budeme umisťovat do původních kovaných rámů, které byly později zazděny,“ vysvětluje František Laštovička.

Ke slovu se dostanou zástupci hned několika řemesel - například kováři, skláři i vitrážisté.

Už v nejbližších týdnech se na své místo vrátí zrestaurované dveře u pokladny. Restaurátoři na nich pracovali během zimy v ateliéru.

Turistů by se stavební práce nijak dotknout neměly

Letos farnost rovněž vybere firmu, která bude dva roky pracovat v interiéru.

„Půjde o zbývající povrchy na schodišti nebo v přízemí, také se budou restaurovat všechny oltáře včetně toho hlavního. Některé věci se dají odvézt do ateliéru, přes zimu se na místě mohou dělat jen některé věci, je to limitované teplotou,“ říká technický koordinátor prací.

Na závěr velké obnovy zaměří farnost svou pozornost na dlažbu v kostele i chodníčky mezi kostelem a ambitem, kde také na místě zrušeného pohřebiště vznikne loučka pro poutníky. Z místa už byly přemístěny i poslední dva náhrobky patřící rodině někdejšího žďárského starosty Františka Binka a továrníka Josefa Smeykala.

Turistů se stavební práce nijak zvlášť nedotknou. „Provoz chceme zachovat tak, jak jsme zvyklí provádět, tedy každý den včetně pondělí od 9 do 17 hodin,“ reagovala kastelánka Michaela Kokojanová.

„Nedá se vyloučit, že občas nějakou prohlídku přerušíme vzhledem k aktuální situaci,“ dodala. „S firmou jsme domluvení, aby byl dopad minimální. O bezpečí návštěvníků bude postaráno,“ přitakává Laštovička.

Autor: