Zchátralá synagoga už má původní vchod. Jak ji využít, spolek stále dumá

  12:14
Spolek Tikkun pracuje na záchraně židovské modlitebny v Pacově na Pelhřimovsku, kterou před časem zakoupil. Synagoga je zchátralá, desítky let sloužila jako výrobní hala nebo zemědělský sklad. Spolku se podařilo obnovit původní vchod. Jak dále objekt využít a opravit, však dosud není zcela jisté.

Starý vchod do synagogy byl donedávna zazděný. Při prohlídce vyšlo najevo, že ani tento vstup však zřejmě nemusel být tím původním. | foto: Marie Orlando

„Probourali jsme původní zazděný vchod a vsadili do něj provizorní dřevotřískové dveře, které v budoucnu nahradíme vhodnějšími,“ přiblížila Daniela Orlando, předsedkyně pacovského spolku Tikkun, který zchátralou synagogu loni v prosinci koupil a nyní pracuje na její záchraně.

Zároveň ale upozornila na jednu zvláštnost. „Je zajímavé, že ani tento vstup do synagogy není zcela původní, protože jeho portál je z betonu, se kterým se například v době přestavby synagogy po požáru v roce 1864 ještě nestavělo,“ podotkla.

Zazděný vchod dosud ztěžoval přístup do synagogy, který byl donedávna možný pouze novodobým vchodem z oploceného pozemku sousední soukromé firmy, případně podobnou cestou přes půdu sousedního domu.

Dobrovolníci ze spolku vyklidili spodní část synagogy. „Teď je na řadě zajištění odvětrávání a odvodu vlhkosti. Potom se začneme soustředit na přípravu opravy střechy,“ popsala Orlando.

Jako památka by synagoga dosáhla na fondy k opravě střechy

Spolek Tikkun chce letos požádat o zařazení synagogy na seznam státem chráněných nemovitých kulturních památek. „Kdyby se to podařilo, věřím, že bude možné sehnat peníze například na opravu střechy synagogy přes fondy na opravy památek,“ řekla Orlando.

Majitel synagogy už také začíná shánět peníze na vypracování projektu obnovy této židovské modlitebny. „Předpokládáme, že budeme muset sehnat hodně přes sto tisíc korun,“ odhaduje Orlando.

Členové spolku Tikkun nyní vyhodnocují poznatky, které vyplynuly z veřejné diskuse „Nápady pro synagogu“, která se uskutečnila na začátku srpna na pacovském zámku.

Cílem debaty bylo pomoci najít podobu a náplň, jakou by synagoga po rekonstrukci měla mít - čili funkci muzea a vzdělávacího centra, připomínajícího památku pacovských Židů.

Inspirací je majitelům obnovení stavby v německém Marburgu

Jednu z inspirací představuje podle Orlando způsob, jakým byla obnovena Landsynagoge-Roth v německém Marburgu.

„Pojedeme se tam podívat v listopadu. V tomto pojetí nejde o snahu stavbu úplně zhistorizovat, tedy v našem případě zrekonstruovat do její klasicistní nebo novorománské podoby, ale přiznat nebo naznačit celý její vývoj. V případě pacovské synagogy tedy i vývoj za komunistického režimu a po revoluci, protože i to k té budově patří. Svým způsobem i díky tomuto využití ta budova přetrvala - leckde jinde byly synagogy zbourané,“ řekla Orlando.

Po druhé světové válce synagogu získala židovská obec v Táboře, která ji pak v roce 1952 prodala národnímu podniku Středočeské lihovary a drožďárny Kolín.

Od roku 1956 pak v budově byla zřízena výrobní hala a sklad zemědělského družstva. Podobné využití měla synagoga i po roce 1989, kdy se několikrát změnili její vlastníci. V posledních letech před prodejem spolku Tikkun byla prakticky nevyužívána.

Zájem o židovské dědictví v Pacově existuje, těší spolek

„V případě synagogy v Marburgu je to vyřešeno tak, že je tam například obrysem naznačeno, kde bývala schránka na Tóru Aron ha-kodeš, ale není třeba tam tuto schránku kompletně rekonstruovat,“ naznačila Orlando.

„My taky zatím nevíme, zda zachováme například bývalou nákladní rampu, po které se vcházelo k výtahu, nebo ji odstraníme a naznačíme ji tam jenom vizuálně. O tom teď vedeme debatu,“ dodala Orlando.

V polovině srpna se spolek Tikkun s pacovskou synagogou a dalšími zdejšími židovskými památkami připojil do Dne židovských památek, pořádaného Židovskou náboženskou obcí Praha.

„Navštívit tyto památky přišlo nečekaně hodně lidí. Z toho jsme viděli, že zájem o židovské dědictví v Pacově existuje. Povzbudilo nás to,“ zhodnotila Daniela Orlando.

Pacovská synagoga byla postavena po roce 1911 podle plánů zdejšího stavitele Tomáše Polívky.

Na půdě synagogy našli nadšenci hebrejské texty i plášť: