Památkami rok 2017 jsou v kraji chebské krovy a bývalá zastávka v Ostrově

  11:38
Krajské kolo soutěže Památka roku 2017 už má své vítěze. Do celostátního kola postoupily historické krovy měšťanských domů v Chebu a budova bývalé železniční zastávky v Ostrově.

Návštěvníci nové trasy uvidí také gotické dřevěné krovy nejstarší, ale už opravované chebské půdy domu č. p. 509 na náměstí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Soutěž každoročně pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Odborná porota v ní hodnotí nejlepší projekt a obnovu nemovité kulturní památky, budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, urbanistické či architektonické hodnoty.

Hodnocený objekt tak nemusí být nutně zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, ale stačí, pokud se jedná o takzvanou památku místního významu.

Porota v Karlovarském kraji vybírala z celkem čtyř přihlášených památek. V první „malé“ kategorii, kdy cena rekonstrukce nesměla přesáhnout částku dva miliony korun, se krovy chebských měšťanských domů utkaly s nově restaurovanou sochou sv. Alžběty Durynské ve Žluticích.

Palác nebo zastávka?

V druhé „velké“ kategorii, kdy se cena rekonstrukce vyšplhala nad dva miliony korun, se pak porota rozhodovala mezi palácem chebského hradu a budovou bývalé železniční zastávky v Ostrově. Pro obě kategorie platilo, že obnova památky musela být dokončená v hodnoceném roce, tedy v roce 2017.

Obě vybrané památky se nyní v rámci své kategorie utkají s historickými objekty z celé republiky. „23. února vítěze vybere komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Asociace krajů ČR a členů Předsednictva Sdružení,“ sdělila ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Květa Vitvarová. Slavnostní vyhlášení výsledků se pak uskuteční 22. března ve Valticích.

Vítězný objekt získá pamětní desku s nápisem Památka roku 2017. Jeho vlastník navíc obdrží finanční odměnu padesát tisíc korun v případě první kategorie, v případě druhé kategorie pak bude odměna dvojnásobná.

Historické krovy měšťanských domů na chebském náměstí se pro veřejnost otevřely loni v květnu. Prohlídková trasa po půdách domů od té doby sklízí velký úspěch a láká i návštěvníky ze zahraničí.

Kraj bude v soutěži reprezentovat evropská rarita

O zpřístupnění památky se zasloužil Nadační fond Historický Cheb, který upozorňuje, že se jedná o evropskou raritu. Krovy vznikaly od poslední čtvrtiny 14. století až do poloviny 20. století, ty nejstarší tak pamatují dokonce vládu krále Karla IV. Všechny konstrukce jsou navíc skvěle zachované, odborníci na nich tak mohou studovat práci starých tesařských mistrů, život obyvatel nebo dobové způsoby ochrany dřeva.

Také budova bývalé železniční zastávky v Ostrově je jedinečná. Město ji otevřelo koncem prosince po 121 letech od jejího vybudování. Místo železniční trati do Jáchymova kolem ní dnes však vede cyklistický okruh Ostrovské rondo. Bývalou zastávku z doby Rakouska - Uherska tak budou nově cyklisté využívat jako odpočívadlo.

Zastávka bude veřejnosti přístupná během sezony, tedy od dubna do října. Uvnitř zájemci najdou malé muzeum, které připomene historii dráhy, i dobovou kancelář výpravčího. Nechybí ani počítadlo projíždějících cyklistů a bezbariérové toalety, které jsou otevřeny celoročně. Město chtělo historickou zastávku původně prodat, uvažovalo i o její demolici. Rekonstrukce nakonec vyšla na více než 2,4 milionu korun, polovinu částky pokryla dotace z ministerstva kultury.

Budova zastávky je v Ostrově jedinou připomínkou bývalé železniční dráhy do krušnohorského Jáchymova, která patřila mezi nejstrmější v republice. Její provoz byl ukončen v roce 1957 kvůli rozšíření silnice.