V soutěži památek uspěl dům ve Kdyni i mariánský sloup v Úterý

  12:02
Hlavní ceny v soutěži Památka Plzeňského kraje získaly mariánský sloup v Úterý na Plzeňsku a měšťanský dům ve Kdyni na Domažlicku. Veřejnost poslala nejvíce hlasů pro sochu svatého Jana Nepomuckého v Dobřívě na Rokycansku a kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech.

Měšťanský dům ve Kdyni na Domažlicku po rekonstrukci. | foto: KÚ Plzeňského kraje

Mariánský sloup v Úterý uspěl v kategorii drobná architektura a sochy, měšťanský dům ve Kdyni zvítězil v kategorii staveb.

Ceny ve čtvrtek předával na krajském úřadě v Plzni náměstek hejtmana pro kulturu Martin Baxa. Pro ocenění si z Úterý přijel Petr Strádal, zastupitel, který má na starost zdejší památkovou zónu. „Mariánský sloup u nás celkovou obnovu potřeboval. Naposledy byl restaurovaný v roce 1996. U nás je ale poměrně sychravé počasí a na sloupu to už bylo znát, kámen hodně utrpěl,“ vysvětloval.

Petr Strádal řekl, že na obnovu přispělo ministerstvo kultury z programu regenerace památkových zón. „Celá akce stála zhruba 370 tisíc a od ministerstva jsme dostali 120 tisíc,“ uvedl.

Oceněné památky

Mariánský sloup v Úterý na severním Plzeňsku uspěl v soutěži Památka Plzeňského...
Socha svatého Jana Nepomuckého v Dobřívě na Rokycansku.
Cenu veřejnosti získal opravený kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech.
Měšťanský dům ve Kdyni na Domažlicku po rekonstrukci.

Zástupce Úterý doufal, že krajská soutěž přinese dobrý efekt. „Snad si víc lidí uvědomí, že tady památky jsou, že je to dobře a že se o ně někdo stará. Myslím, že povědomí lidí v tomto ohledu není nejlepší. Snad to někoho probudí k uznání, že ochrana památek má význam,“ konstatoval.

Historický roubený dům v nedobrém stavu ve Kdyni patřil dříve soukromým vlastníkům, ale před lety jej koupilo město. Pak se rozjely kompletní rekonstrukce, při kterých budova získala například šindelovou střechu.

Starosta Kdyně Jan Löffelmann řekl, že město moc památek nemá. A i to byl důvod, proč budovu zachránilo. Zatím ovšem nemá konkrétní představu, k čemu bude po rekonstrukci sloužit.

„Budeme ho ukazovat návštěvám, jako jsou třeba školní výlety. Možná, že se časem najde využití. Jsou tam čtyři malé byty. Chceme do místností dát dobový nábytek,“ uvedl starosta. Domnívá se, že vybavení domu by mělo odpovídat 19. nebo 20. století.

Náměstek hejtmana Martin Baxa řekl, že hlavním smyslem soutěže Památka Plzeňského kraje je upozornit na historické objekty, které nejsou příliš známé a přitom si zaslouží péči.

„Důležité je také ocenit vlastníky, které se o ně vzorně starají a musejí do toho vkládat peníze. A dalším smyslem soutěže je obecná popularizace památkového fondu Plzeňského kraje. Většina lidí zná velké krásné výstavní objekty, jako jsou hrady nebo zámky. Ale jsou tady stovky památek, které tak známé nejsou, přestože svou hodnotu mají. Soutěž slouží k tomu, aby se i takové památkové dědictví zviditelnilo,“ konstatoval Baxa.