Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

  8:42
Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v roce 2015 kvůli závažným problémům se statikou.

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních. | foto: Karolína Bergmanová / B&B systems

Nová nárožní budova s prodejnou obuvi by se měla objevit na původním místě někdejšího Karfíkova obchodního domu, který patřil k perlám českého funkcionalismu.

Společnost B&B Real Estate, která je novým vlastníkem pozemku i budoucí budovy, už získala stavební povolení. Práce plánuje zahájit ještě letos.

„Architektura budoucího objektu vychází z původní podoby Karfíkova obchodního domu Baťa. Co se týče využití, tak v přízemí by měla být opět prodejna obuvi Baťa a další obchodní prostory. Ve vyšších patrech pak najde zázemí zdravotnické zařízení,“ uvedla architektka Karolína Bergmanová, která za projektem stojí.

Po konzultacích s památkáři tak v Mariánských Lázních vznikne dílo, které je velice blízké původnímu pojetí, i co se týče počtu podlaží.

„Novinkou je zastavěná proluka v Dykově ulici. Z původních projektů vyplývá, že ji chtěl zastavět už architekt Karfík, nakonec k tomu tehdy nedošlo. My nyní doplňujeme uliční linii tak, aby tam proluka nebyla,“ vysvětlila Bergmanová.

Podle jejích slov je projekt v současnosti ve fázi příprav stavby. Chystají se rozpočty, jedná se s dodavatelem stavby.

Fotogalerie

„Pokud vše půjde podle plánu, v létě příštího roku se mohou obyvatelé Mariánských Lázní těšit na znovuotevření obchodů,“ doplnila Karolína Bergmanová.

Původní funkcionalistický nárožní dům z roku 1932 projektoval pro Mariánské Lázně Baťův dvorní architekt Vladimír Karfík. Ten tehdy vytvořil stavbu podle v té době zcela ojedinělého konceptu. V přízemí byly prodejní prostory, ve vyšším patře opravna a dílna, v dalším pak sklady a v nejvyšším byty.

Funkcionalistickému skvostu se stal osudným použitý materiál. Na problém se přišlo při opravě prasklin ve sklepě, když se na dělníky část zdiva samovolně vyvalila. 

Statik posléze zjistil takové narušení, že nařídil budovu ihned opustit. Do objektu neměli přístup ani zaměstnanci prodejny, dokonce i zboží zůstalo v regálech (podrobněji v článku Funkcionalistický palác Baťa v Mariánských Lázních zřejmě půjde k zemi).

Problémy způsobila tehdy revoluční přísada do betonu, která dokázala stavbu podstatně zrychlit. Jenže její vinou beton v průběhu času postupně ztratil svou pevnost a železná výztuž uvnitř rezavěla.

„Přirovnal bych to k řídnutí kostí u lidí. O nemoci nevíte a najednou se vám bez zjevné příčiny zlomí ruka nebo noha,“ vysvětlil tehdy problém statik Martin Šafařík.

Poté, co ministerstvo kultury z objektu sejmulo památkovou ochranu a vydalo souhlas s demolicí, se v roce 2015 nárožní palác zboural. Po letech příprav se tak proluka na Hlavní ulici zacelí.