Letos bychom už obvinili i dráhy, říká policie k vypadnutí dítěte z vlaku

  12:08
Obvinění za loňskou tragédii, při které z rychlíku u Olomouce špatně zavřenými dveřmi vypadlo dvouleté dítě a zemřelo, se jen těsně vyhnuly i samotné České dráhy. Vyšetřovatelé případu řekli, že kdyby se případ stal letos, firma by obvinění z usmrcení z nedbalosti zřejmě čelila také společně s vlakvedoucí a průvodčí.

„Kdyby se to stalo letos, tak bychom velmi pravděpodobně obvinili i České dráhy. Loni ale trestní řád obvinění právnických osob z usmrcení z nedbalosti ještě neumožňoval,“ řekl kriminalista Marcel Chmelina.

Dvouletá holčička vypadla z jedoucího rychlíku dveřmi, kterými na poslední chvíli nastupoval cestující. Vlakvedoucí i průvodčí je zkontrolovaly jen zdálky pohledem ze dveří vagonů, v nichž stály, a daly signál k odjezdu. Zdály se jim zavřené.

Jenže tomu tak nebylo a po zrychlení vlaku se dveře otevřely právě ve chvíli, kdy u blízké toalety stála matka se dvěma dětmi, z nichž na jedno dohlížela na záchodě a druhé měla vedle sebe u dveří (podrobnosti o průběhu tragédie zde).

Vlakový personál tím podle policistů porušil předpisy dopravce, které mu ukládají zkontrolovat zavření dveří minimálně pohledem z nástupiště. Kvůli jinému úhlu by ženy mohly vidět na kliku a podle její polohy poznat, že dveře jsou špatně zavřené (psali jsme zde).

Pokud by se podobná tragédie opakovala nyní, čelil by už podle vyšetřovatelů obvinění zřejmě i samotný dopravce.

„O problémech s těmito dveřmi na starých vagonech vědí dráhy dlouhodobě a mají povinnost provést taková opatření, aby k nim nedocházelo,“ dodal olomoucký vrchní komisař Jiří Kubák.

Staré vagony dostanou signalizaci zavření otočných dveří

České dráhy chtějí opakování tragédie předejít mimo jiné světelnou signalizací zavření dveří, kterou začaly testovat krátce po nešťastné události. Stále totiž provozují zhruba 800 vagonů s problematickými otočnými dveřmi, z toho kolem 600 je běžně nasazováno do provozu.

„Prototyp signalizace byl ověřen v závěru prosince a v současné době je před spuštěním instalace do další stovky vozů. Na úpravu dojde během jarních měsíců a bude průběžně vyhodnocována v provozu,“ uvedl už dříve mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský

Varovný systém bude zvenku i zevnitř a získají ho zprvu vozy řazené do rychlíků. Pokud se ale osvědčí, má být časem přidán i na regionální spoje. Letos plánují dráhy investovat do namontování signalizace až 40 milionů korun.

„Personál tak bude před výpravou i kdykoliv během jízdy vlaku upozorněn na špatně zavřené, respektive nedovřené dveře, a to i tehdy, pokud budou na první pohled působit jako zavřené. Také tím budou varováni cestující uvnitř vozu,“ popsal mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský.

Otočné dveře se používají i v západní Evropě, brání se ČD

Dráhy také situaci řeší postupným nahrazováním starých vozů novými, či alespoň modernizacemi na variantu s bezpečnějšími elektropneumatickými posuvnými dveřmi.

„V roce 2016 zamířilo k sešrotování 150 vozů s otočnými dveřmi a dalších 50 bylo vyřazeno z provozu. Nové vozy jsme mimo jiné nasadili na několika rychlíkových linkách,“ nastínil Šťáhlavský.

Zároveň se ale dopravce brání, že staré vagony s otočnými dveřmi splňují všechny stávající bezpečnostní předpisy.

„Nejde o české specifikum, jezdí po celé Evropě včetně západní a splňují i mezinárodní normy,“ doplnil mluvčí.

Autor: