Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otrokovičané přišli zavzpomínat na Tomáše Baťu

  14:32
Přibližně čtyřicítka obyvatel Otrokovic se sešla u pomníku Tomáše Bati v průmyslovém areálu TOMA, aby uctila památku tohoto obuvnického velikána. 12. července 2017 uplynulo 85 let od leteckého neštěstí, jenž se stalo osudným Tomáši Baťovi a jeho pilotovi Jindřichu Broučkovi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

„Je jen málo lidí, kteří se tak hluboko otiskli do osudů nejen svých současníků, ale i generací budoucích, jako je to v případě muže, který na den přesně před 85 lety ukončil předčasně svou životní pouť na tomto místě,“ zahájil pietní vzpomínku otrokovický starosta Jaroslav Budek.

Tomáš Baťa starší svou vizí rozhodl o tom, že naše město dnes vypadá tak, jak je známe, tedy jako moderní a průmyslové, a přesto plné zeleně a příjemné k životu. Tomáš Baťa tuto vizi realizovat již nestihl – učinil tak za něj jeho nevlastní bratr Jan Antonín. „Náš dík tak patří oběma, nicméně byl to Tomáš, který započal veliký přerod kdysi zemědělské obce v moderní město. A stejné je to i se sousedním Zlínem, který se z provinčního maloměsta stal jedním z evropských center průmyslu, stejně jako i řada jiných měst a obcí v Evropě, i po celém světě, která za svou současnou podobu vděčí firmě Baťa,“ uvedl starosta při svém proslovu.

Pietního aktu se zúčastnili jak představitelé města, obyvatelé nedalekého SENIORu, tak i občané z řad veřejnosti. Život Tomáše Bati přiblížil moderátor, kronikář města Petr Klokočka. Závěrem slavnostního aktu zazněly dvě oblíbené písně Tomáše Bati „Šablenka brúšená“ a „Slovan jsem a Slovan budu“. Na harmoniku je zahrál a zazpíval Otrokovičan, bývalý vedoucí Ženského pěveckého sboru Otrokovice Jaroslav Zimák.