Studentům VŠB pomohou i nové vybavené dílny sdíleného vývojového centra

  8:00
Naprogramovat robota, vyrobit potřebnou součástku nebo se jen tak naučit obsluhovat stroje. To všechno od čtvrtka nabízí nové sdílené vývojové centrum IdeaHub v areálu Moravskoslezského inovačního centra, někdejšího Vědecko-technologického parku v Ostravě.

VŠB otevřela nové vývojové centrum IdeaHUB. Na snímku je technický poradce Pavel Vavřík. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Cílem našeho projektu je pomoct studentům technických oborů zlepšit technické dovednosti,“ vysvětluje zakladatel vývojového centra Vladimír Dostál. „Máme zde například svařovacího robota, který ale umí i 3D obrábění nebo simuluje 3D tisk. A studenti se na něm mohou naučit jeho programování, což jim pomůže zlepšit jejich znalosti a zvýšit uplatnění u případných zaměstnavatelů.“ 

Celkem jsou prostory IdeaHubu rozděleny do tří částí. První je zaměřená na mechanické technologie, druhá a třetí je cílená na elektrotechniku a je vybavena laboratorními, měřicími i výrobními přístroji.

VŠB chystá i vývojové centrum pro autoprůmysl

„Pro studenty je možnost využití takového centra určitě výhodná,“ říká Vladimír Mostýn z katedry robotiky VŠB. „Na škole samozřejmě máme dobře vybavené dílny i laboratoře, ale ty nejsou nafukovací. Studenti si zde mohou rozšiřovat své schopnosti, IdeaHub je spíše pro ty, kteří chtějí dělat něco navíc. Konstruktéři se zde mohou učit programovat, programátoři si tady mohou například zkusit, jak se pracuje s některými přístroji a podobně.“

Otevřením IdeaHubu ale plány VŠB nekončí, už na začátku příštího roku má být otevřeno vývojové centrum zaměřené na spolupráci s firmami působícími v automobilovém průmyslu.

„Chystáme projekt ve spolupráci s automobilovým klastrem, kde si firmy budou moci vyvíjet svoje vlastní robotická pracoviště,“ vysvětluje Vladimír Mostýn. „Firmy si nemohou dovolit experimentovat během výroby, proto je tady idea, že si firmy části pracovišť jednotlivě vyvinou tady u nás, vyzkoušejí je a pak celý vylepšený modul pracoviště zařadí do své výrobní linky. A studenti, kteří jim budou s vývojem pomáhat, tak získají zkušenosti, a tím budou atraktivnější pro zaměstnavatele.“ 

Služba není jen pro studenty

IdeaHub je provozován jako neziskové zařízení, podporované dary a penězi firem, které chtějí znalostí studentů využívat.

„Některé firmy věnovaly přístroje, jiné třeba počítačové programy, my jsme dali peníze,“ říká Libor Štramberský ze společnosti Roper Engineering zabývající se vývojem laboratorních zařízení. 

„I my jsme začínali ve zdejším Vědecko-technologickém parku, pak jsme se už museli přestěhovat jinam, na místo, kde byly i možnosti výroby. Chceme, aby se díky zdejšímu IdeaHubu rozšířilo povědomí studentů o technických oborech i proto, aby se studenti naučili nové dovednosti a zkušenosti, ke kterým by se při samotném studiu nemuseli jinak dostat.“

Služeb IdeaHubu může bezplatně využívat každý, nejen studenti.