Zájem o otevřené kostely byl velký. Průvodci zaznamenali 130 tisíc vstupů

  14:26
Velmi úspěšný byl premiérový ročník projektu Otevřené chrámy, ve kterém ostravsko-opavská diecéze veřejnosti hlavně o víkendech zpřístupnila 29 sakrálních objektů. Průvodci zaznamenali od začátku května do konce října 130 500 vstupů.

Opravená dominanta centra Ostravy - katedrála Božského Spasitele. (20. listopadu 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Určitý zájem jsme očekávali, ale byť jsme neměli žádnou představu o konkrétních číslech, tak výsledek považujeme za vynikající,“ těší pomocného biskupa a generálního vikáře Diecéze ostravsko-opavské Martina Davida.

Průvodci zaznamenali od začátku května do konce října 130 500 vstupů do kostelů, a to mimo účastníků bohoslužeb. Číslo však neznamená počet návštěvníků, protože mnoho lidí zavítalo do více svatostánků najednou, případně jeden člověk si prohlédl jeden objekt vícekrát.

„Nejvíce vstupů, 27 tisíc, má očekávaně katedrála Božského Spasitele v centru Ostravy. A na druhé pozici trochu překvapivě skončil kostel svatého Maxmiliána v Hukvaldech,“ přiblížil krajský koordinátor církevní turistiky Martin Hiltavský.

Nejnižší zájem byl o kostely v Kravařích a v Hrozové

Třetí se umístil s 16 500 vstupy kostel Panny Marie Sedmibolestné na vrchu Cvilín u Krnova a 15 tisíc vstupů zaznamenal kostel svatého Jana Nepomuckého v turisticky atraktivním Štramberku.

„Radost máme také z návštěvnosti kostelíku na beskydské Prašivé, kde mají téměř osm tisíc vstupů,“ dodal Hiltavský. Nejnižší zájem byl naopak o kostely v Kravařích a v Hrozové na Osoblažsku, odkud hlásili necelé dvě stovky návštěv.

„V Kravařích může hrát roli to, že kostel byl otevřen dlouhodobě už v minulosti. A v Hrozové byla slušná účast v létě díky cykloturistům,“ vysvětlil koordinátor.

Lidé možnost unikátních prohlídek uvítali. Například Anna Jarošová z Havířova si prošla tři ostravské kostely.

„Katedrála mě trochu zklamala, čekala jsem vzhledem k její pověsti více. Ale moc se mi líbila atmosféra evangelického kostela u Českobratrské ulice,“ zhodnotila a dodala, že bude ráda, pokud by projekt pokračoval. A hned dala tip: „Určitě šikmý kostel u Karviné. Ten by jistě nejen mě zajímal.“

Příští rok přibudou kostely u Karviné nebo v Ostravě-Zábřehu

A právě kostel sv. Petra z Alkantary, přezdívaný česká Pisa, by mohl seznam otevřených kostelů v příštím roce rozšířit. Biskupství totiž po letošním úspěchu hodlá seznam objektů navýšit na pětatřicet.

„Plánujeme například otevřít kostel v Kunčicích pod Ondřejníkem a představíme i moderní architekturu kostela v Ostravě-Zábřehu a právě i šikmý kostel u Karviné. Velkým přáním zůstává otevření kostelíku na beskydském Gruni,“ přiblížil Hiltavský.

Na zhruba dvoumilionových nákladech se částkou 1,2 milionu podílel krajský úřad a spolupráce bude pokračovat i v příštím roce. „Máme z úspěchu radost a rozšíření projektu podpoříme. Navíc hodláme na diecézní akci navázat pořádáním asi padesáti různých koncertů v kostelech i v krajských objektech,“ prozradil další plány náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Autor: