Chceme více peněz a pravomocí, navrhují obvody Ostravě. Jde o miliardu

  17:30
Razantní změnu v pravomocech a rozdělování výnosů daní navrhují některé ostravské obvody. Pokud uspějí, polepšily by si o více než miliardu. Primátor se obává, zda nejde o politický boj.

Ilustrační snímek | foto: ostrava.cz

Poruba více než čtvrt miliardy, Jih dokonce přes 400 milionů, Svinov 16 milionů, Krásné Pole 10,5 milionu a Pustkovec 4 miliony korun.

O tolik by nabobtnaly rozpočty ostravských obvodů a městských částí, jestliže ostravský magistrát kývne na novelu Statutu města Ostravy, která upravuje vztah města k obvodům.

Peníze by se dělily podle počtu obyvatel obvodu

„V současnosti neexistují jasná pravidla financování obvodů. Ty proto nemohou plánovat, protože nevědí, kolik peněz budou mít k dispozici. A vzhledem k tomu, že na investice dostáváme každoročně předem neznámé drobné, hrozí i chátrání svěřeného majetku,“ vysvětlil Petr Mihálik (ČSSD), starosta Ostravy-Poruby, která se postavila do čela iniciativy.

Ve spolupráci s odborníky na právo a financování samospráv připravila Poruba návrh na změnu. Využívá toho, že Ostrava patří mezi trojici statutárních měst, která díky lepšímu koeficientu získávají z daní mnohem více peněz než jiná města. „Celkem to je 2,6 miliardy korun a my požadujeme, aby 44 procent této částky dostaly obvody. Jednalo by se o 1,15 miliardy korun, které by musely využít na rozvoj – a tedy ve prospěch svých občanů,“ uvedl porubský starosta.

Klíčem dělení dohromady získané 1,15 miliardy korun by byl počet obyvatel v jednotlivých obvodech.

Chtějí zjednodušit rozhodovací procesy

V oblasti pravomocí obvody žádají, aby se například při prodejích obvodního majetku nemusely dotazovat magistrátu, jestli tak mohou učinit. „Také při žádosti o evropské dotace musíme mít povolení magistrátu. Rozhodovací procesy chceme zjednodušit,“ přidal se starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář (ANO).

Starostové také na úterní tiskové konferenci porovnávali své investiční možnosti s podobně velkými samostatnými obcemi a městy. „Máme rozpočet deset milionů, podobně velká sousední Vřesina přes třicet milionů a Velká Polom dokonce čtyřicet. Peníze na investice na rozdíl od nich nemáme žádné,“ uvedl starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk (KDU-ČSL).

Jenže Ostrava obvodům zajišťuje řadu investic a hradí mnoho nákladů, které si samostatné obce platí samy. Z magistrátu plynou finance třeba na městskou policii, odvoz odpadu nebo MHD. „Ale novela podle našeho názoru nechává Ostravě dostatek financí na provoz a chod města tak nebude ohrožen,“ reagoval Mihálik z Poruby.

Starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová (Ostravak) by také přivítala více městských peněz v obvodním rozpočtu. „Ale na straně druhé si říkám, jestli to, že novela vznikla zrovna v Porubě, není tak trochu politická záležitost,“ narážela na to, že v obvodu vládne ČSSD, zatímco na magistrátu ANO s Ostravakem a lidovci.

Pochybnosti vyjádřil i primátor Tomáš Macura (ANO). Překvapilo ho, že na tiskovou konferenci nebyl pozván nikdo z vedení magistrátu.

„Celé to takto na mě působí, jako by autorům šlo více o získání politických bodů než o věcné řešení. Chci věřit, že si budu moci tento svůj dojem v dalším průběhu jednání opravit,“ řekl primátor s tím, že návrh novely vedení magistrátu obdrželo minulý týden.

O návrhu má jednat Sbor starostů 12. září. „Chtěli bychom, aby se změny částečně projevily už v rozpočtu pro příští rok, plně pak v roce 2018,“ sdělil starosta Mihálik.

Autor: