Ptačí námluvy v zoo brzdila agrese. Naděje na malé banánovce ale žije

  9:16
Návštěvníci ostravské zoologické zahrady konečně mohou pozorovat dvojici exotických banánovců fialových - pár nového ptačího druhu z řádu turaků, který by se měl začít rozmnožovat. Zda vůbec a kdy vyvedou zajímavě zbarvení ptáci mladé, není jasné. K sobě se mají teprve chvíli a samička je mladá.

Pár banánovců fialových se podařilo v ostravské zoo dát dohromady po dlouhé době. | foto: Pavel Vlček

Než se ošetřovatelům podařilo sestavit tenhle pár, uplynul rok. A ptačí námluvy se vůbec nedařily, provázela je agrese, nemoc i smrt.

„První samičku vzácného druhu, který žije v přírodě jen v Africe, jsme přivezli loni v létě z polské Zoo Wroclaw s tím, že na podzim k ní připojíme samečka z německé Zoo Krefeld. Samička byla dospělá a mohla už mít mláďata. Jenže než přijel sameček, onemocněla a uhynula,“ vzpomíná mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Sameček vypadá stejně jako samička, takže návštěvníci si ani nevšimli, že od podzimu je ve voliéře v Pavilonu evoluce jiný banánovec. Na partnerku si však musel počkat až do letošního května, protože v evropských zahradách je banánovců málo.

Ostravská zoo nakonec získala samičku z polské Opole. Jenže jarní námluvy nedopadly dobře. Buď si páreček nepadl do oka, nebo se mladinká samička líbila samci až moc.

„Choval se agresivně, honil ji a přidal se k němu i vousák senegalský. Hrozilo, že samička se v neznámém prostředí smrtelně zraní. Proto jsme jí chtěli dát čas, ať se ve voliéře zabydlí, a samečka jsme přestěhovali do zázemí,“ líčí inspektorka chovu Yveta Svobodová.

Zoologové viděli problém v tom, že sameček byl v toku a roční samička moc mladá - dospěje až ve třech letech. Počkali proto, až skončí období toku, a znovu je spojili v září.

„Problém s agresí už nebyl. Spíš si zpočátku jeden druhého moc nevšímali a málokdy je bylo vidět pospolu. Teď už se ale zdá, že by z nich mohl být chovný pár. Mláďata však očekáváme nejdříve za dva roky – v dospělosti samičky,“ dodala Svobodová.