Nový dotační portál Ostravy ukáže částky poskytnuté od roku 2010

  13:10
Dotace poskytované Ostravou budou na webu města lépe dohledatelné. Zatímco dříve se muselo pátrat v různých sekcích, nyní magistrát zprovoznil speciální portál dotace.ostrava.cz. Tam jsou záznamy o žádostech i poskytnuté podpoře od roku 2010.
Ostravská radnice.

(ilustrační snímek) | foto: Z publikace Ostrava z nebe

Ostrava, která má letos hospodařit se zhruba 10,4 miliardy korun, což je nejvyšší rozpočet v celé její historii, rozdělí téměř tři miliardy mezi zdravotnictví, sociální oblast, vzdělávání, kulturu a sport.

„Jde o souhrn všech provozních nákladů, investic, dotací i převodů do těchto oblastí,“ řekla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská s tím, že jen dotace do zmíněných oblastí mají činit téměř půl miliardy.

Své zdravotnické a sociální organizace město podpoří částkou okolo 1,3 miliardy korun. Kromě zvyšujících se nákladů na provoz včetně mezd zaplatí město například letošní přípravu výstavby nového domova pro seniory na Hulvákách, který vyjde na 400 milionů, nebo rozsáhlé rekonstrukce Domova Korýtko za 250 milionů. Na zahájení stavebních prací ale dojde až příští rok.

Na kulturu dá letos město skoro miliardu, na sport 570 milionů

„Nyní dokončujeme prvních pět rodinných domů pro klienty sociálního zařízení Čtyřlístek a začneme stavět další tři. Má jich být celkem třináct. Transformace velkého ústavu na rodinný typ péče má stát asi 300 milionů. Kromě toho máme 517 milionů ve Fondu pro rozvoj Městské nemocnice,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Další téměř miliarda míří na kulturu. Například osm milionů dostane Dolní oblast Vítkovice na provoz části zrekonstruované kulturní památky. Město opět podpoří i řadu významných akcí, například 5,3 milionu dostanou pořadatelé hudebního festivalu Colours of Ostrava, 2,75 milionu Divadlo loutek na festival Spectaculo interese a 1,8 milionu Centrum nové hudby na festival Ostravské dny nové hudby a opery.

„Nejpozději na podzim začne obnova Domu kultury Poklad v Porubě. Letos prostavíme přibližně 50 milionů,“ odhadl Pražák.

Na sport dá Ostrava 570 milionů, což je o téměř sto milionů víc než loni, z toho 67 miliony podpoří velké akce a talentované sportovce.

Největší investicí bude 140 milionů do rekonstrukce hřišť i zázemí na Bazalech.

„Už loni jsme tam investovali asi sedmdesát milionů. A zvažujeme, že letos přidáme něco navíc, například na opravu tribun. Už v září by tam měla začít trénovat fotbalová mládež,“ řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.