Zloděj okradl ženu jako opravář, pak jako policista vyšetřující její případ

  11:28
Policisté z Ostravy-Vítkovic dopadli velmi čilého podvodníka, který se pod smyšlenými příběhy dostával do bytů i dalších objektů, kde bral, co mu přišlo pod ruku. Jedné důchodkyni dokonce vzal peníze nejprve jako opravář, později se před ní úspěšně vydával za policistu, který vyšetřuje předchozí čin.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: AP

Devětatřicetiletý muž má bohatou trestní minulost. Opakovaně byl ve vězení, které naposledy opustil loni v červenci. Navíc až do roku 2025 nesmí řídit automobil.

O nápravě zjevně neuvažoval, protože policisté ho po dopadení viní z devíti skutků podvodu, krádeže, omezovaní osobní svobody a dalších trestných činů, za které mu hrozí až tříleté vězení. To vše stihl od března do září letošního roku.

Vydával se za rodiče i měřiče radonu

Jeho bezbřehá drzost je nejvíce patrná u případu 83leté ženy. Nejprve se s ní domluvil, že jí vymění žárovku. Důchodkyni poslal pro nářadí a mezitím jí vzal peněženku. Přišel si tak na několik stokorun.

Podruhé se stejné ženě ozval v květnu. Představil se jako policista, který vyšetřuje její okradení. Seniorka ho opětovně pozvala do bytu, kde popisovala, jak přišla o peníze. V jednom z pokojů ji muž zamkl a opět vzal několik bankovek. Naštěstí se nikdy neuchýlil k násilnostem.

Ale i jinde podvodník projevoval poměrně velkou fantazii. Do školky a školy se dostal jako rodič, který tam chce přihlásit své dítě. Sebral například čtečku knih, mobil nebo peněženku. Jinde zase přesvědčil majitelku bytu, že jí jde změřit množství radonu. V domě s pečovatelskou službou se pasoval na příbuzného jednoho z klientů.

Dvakrát ukradl klíčky od auta. Pokaždé boural

Dvakrát se mu podařilo ukrást i klíčky od automobilů. Ač má dlouhodobý zákaz, tak se s nimi rozhodl odjet. Jednou nacouval do jiného vozu, druhé auto poškodil poté, co chtěl projet zavírající se bránou.

„Muž byl zadržen 10. října vítkovickými kriminalisty,“ konstatovala mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná.

Dodala, že policisté seniory upozorňují na nebezpečí podvodníků na každé besedě, navíc nyní Policie ČR vydala knihu s názvem Černá kronika aneb ze soudních síní.

„Ta obsahuje dvanáct příběhů inspirovaných reálnými situacemi. Jeden s nadpisem O vlku v rouše beránčím se týká právě této problematiky,“ dodala policejní mluvčí.

Autor: