Ostrava chce stavět v centru s cílem ho oživit, zmenší parkoviště u muzea

  13:28
V centru Ostravy brzy odstartuje dlouho slibovaná přestavba bývalých městských jatek i bytových domů a také výstavba nových nájemních bytů. Oživit centrum města je cíl, který si dali před časem radní Ostravy. A teď ho chtějí naplnit.

„Nejde to bez přílivu nových rezidentů. Proto se pouštíme do budování nájemních bytů. Pět projektů rekonstrukce či stavby nových domů přinese historickému centru asi 180 městských bytů,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Jako první z novostaveb začne už za pár dní vyrůstat rohový dům na pozemku města v Janáčkově ulici.

„Vítězné firmě předáme staveniště 9. září. Do roka a půl tam za téměř 72 milionů korun postaví sedmipodlažní dům s 26 byty, od dvoupokojových až po čtyřpokojové,“ přiblížila investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Podotkla, že změna čeká celou tamní lokalitu. Brzy začne rekonstrukce blízkých jatek, ale nejen to. Město chce území dotvořit prodloužením ulice Masné a jejím propojením s Janáčkovou, ale také prodejem pozemku sousedícího s novostavbou soukromému investorovi, který tam postaví další byty.

Když na jaře nechalo město strhnout část objektu bývalých městských jatek, radní o tom neinformovali a veřejnost spekulovala, že potichu ustupují od plánů na nákladnou rekonstrukci památkově chráněného, ale zchátralého objektu. Ta už totiž měla začít. Radní však nyní spekulace vyvrátili a zdůvodnili zdržení i bourání.

Příprava jatek jde do finiše

„Náš cíl se nezměnil. Chceme vrátit jatkám původní vzhled a přizpůsobit objekt i okolí pro kulturní účely, zejména pro výtvarné umění,“ ujistil Tomáš Macura.

Zmínil, že Polák Robert Konieczny, který je autorem návrhu konverze jatek, patří k nejuznávanějším světovým architektům.

„Jím navržený pavilon muzea ve Štětíně získal cenu za Světovou stavbu roku 2016. A nejde o jeho jediné ocenění. Jsem přesvědčen, že náš projekt zpracoval špičkový odborník a že architekturu v Ostravě obohatí skutečně zajímavá stavba,“ dodal primátor.

Náměstkyně Bajgarová doplnila, že město muselo nechat z bezpečnostních důvodů zdemolovat část objektu takzvaných nových jatek, protože se tam zřítil strop.

„Mezi novými a starými jatkami tak vznikl volný prostor, se kterým původní projekt nepočítal. Byla nutná jeho dodatečná úprava. Zároveň se ukázalo, že nejnovější část starých jatek je staticky natolik nestabilní, že bude nutné ji také zbourat a nahradit dostavbou. To jsou hlavní důvody, které posouvají původní architektonický návrh do nové podoby a vyžádaly si čas na úpravu již hotového projektu,“ vysvětlila.

Radní shodně ujistili, že přípravy na přestavbu již finišují. „Už 24. srpna jsme získali stavební povolení. Prováděcí dokumentace bude hotová v první polovině října. A na přelomu října a listopadu vyhlásíme veřejnou zakázku na zhotovitele stavby za přibližně 150 milionů,“ nastínila harmonogram Bajgarová.

Parkoviště rozkutají 15. září archeologové. Budou tam rok

V pokročilé fázi už jsou i další bytové projekty v centru Ostravy, například přestavba kanceláří na byty v Husově či Střelniční ulici. První už běží. Druhou sice pozastavil krach stavební firmy, ale město už vybralo nového dodavatele, který bude pokrčovat podle upravené projektové dokumentace.

Brzy by měla začít i výstavba bloku pěti domů s 85 byty nazvaných Nové Lauby, které zaplní proluku vedle Ostravského muzea. Ta zatím slouží jako parkoviště. Už za týden ale dvě třetiny stání zmizí.

„Větší část parkoviště v neděli 15. září předáme památkářům, kteří tam budou celý rok provádět archeologický výzkum. Je to podmínka pro to, abychom tam posléze mohli začíst stavět obytné domy,“ řekla Bajgarová.

Podle radních tak sice centrum města ztratí 100 parkovacích míst, ale náhradu najdou návštěvníci na sousední Černé louce.