V obvodech Ostravy je několik nováčků: Piráti, SPD i Lečo

  10:46
Zatímco magistrát Ostravy asi bude další čtyři roky řídit stejná čtyřkoalice, městské obvody, hlavně ty velké, čekají změny. Důvody jsou dva: nástup nováčků do komunální politiky a ústup ČSSD.

Piráti slavili zisk pěti mandátů v ostravském zastupitelstvu v restauraci Sádrový ježek. Vpravo na fotografii lídr David Witosz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

I když vítězové voleb ve všech obcích od neděle jednají s možnými partnery, koalice v těch největších obvodech zatím uzavřené nejsou.

„Setkali jsme se už s lídry všech stran, které uspěly, a máme možnost sestavit koalici podle svých potřeb. Ale v ostravském hnutí ANO jsme se dohodli na strategii, že ve všech obvodech počkáme s uzavřením koalice do té doby, než bude jasné, jaká koalice bude řídit město,“ říká lídr vítězného hnutí ANO ve Slezské Ostravě Radim Babinec.

Volební okres Ostrava-město zahrnuje kromě města i 23 ostravských obvodů a 12 okolních obcí (Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Klimkovice, Olbramice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov, Václavovice, Velká Polom, Vratimov, Vřesina, Zbyslavice). V menších obvodech a obcích zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů. Obhajovalo 78 křesel a obsadilo jich téměř dvojnásobek – 136.

Největším skokanem voleb je ale podle očekávání hnutí ANO. V okrese obhajovalo jen 36 mandátů a má jich téměř třikrát víc – rovných 100.

Kompletní výsledky voleb v Ostravě najdete zde

ANO proto jako vítěz patrně povede koalici nejen ve Slezské Ostravě, ale i na Jihu a v Porubě. Všude tam se může tak jako na magistrátu dohodnout s hnutím Ostravak, které v obvodech také posílilo: z původních 25 má nyní 45 mandátů.

V Moravské Ostravě a Přívoze opakovaně zvítězil Ostravak, ale také je tam pravděpodobná koalice s ANO. A podobně ve Vítkovicích, kde mají obě hnutí stejný počet mandátů.

Propad KSČM, ČSSD i lidovců

V letošních volbách mírně tratila ODS: měla 87 zastupitelů, teď jich má jen 78. Velmi výrazně však propadly tradiční levicové strany KSČM a ČSSD. Ale také KDU-ČSL. Komunistům zbylo z 98 pouze 48 křesel, sociálním demokratům z 69 mandátů jen 45 a lidovcům ze 74 jen 26. Dalších 34 křesel však získala KDU-ČSL tam, kde kandidovala společně s nezávislými.

Nejtvrdší porážku utrpěli sociální demokraté i lidovci v Ostravě-Jihu. „Překvapilo mě, že ani jedna z těchto současných koaličních stran se do zastupitelstva nedostala. Lidé nezapomněli, jak se k nim někteří politici chovali,“ míní Ivona Klímová, ředitelka školy a dlouholetá zastupitelka Jihu, kterou voliči posunuli preferenčními hlasy ze třetího na první místo kandidátky ODS.

Nováčci asi zůstanou v opozici

Dalším překvapením těchto voleb je podle Klímové úspěch Leča, které se dostalo do pěti ostravských obvodů. „Čekala jsem, že je zvolí jen lidé u nás, na Jihu, kde je znají, což se také stalo. Nečekala jsem, že uspějí na tolika radnicích,“ uvedla.

Nováčci jako Lečo nebo třeba SPD, které má zastupitele dokonce v osmi obvodech, ale patrně zůstanou téměř všude v opozici. „Jednání o koalicích teprve probíhají, ale nečekáme zázraky. Mnozí politici už řekli, že se s námi spojit nechtějí,“ přiznal lídr SPD Václav Kubín.

Piráti i Lečo ale mají šanci

Předseda Leča Oldřich Lahoda si dělá naděje v Mariánských Horách a Hulvákách, kde léta vládne Liana Janáčková, ale nové uskupení tam získalo 17,88 procenta hlasů. 

„Vsadili jsme na místní zastupitele z řad opozice a to se vyplatilo,“ říká Lahoda. „Chceme do koalice, proto jednáme se všemi stranami.“

Také lídr Pirátů David Witosz věří, že nejsou zcela bez šancí. „Kandidovali jsme a uspěli ve třech velkých obvodech: v Porubě, Moravské Ostravě a na Jihu. Všude tam už nás vítězové oslovili, zda bychom šli do koalic. My jsme připraveni je posílit, když přistoupí na naše podmínky,“ říká Witosz.