VIDEO: Na školení za peníze EU kreslili úředníci pohlavní orgány

  19:06
Radní obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vyzvali tajemnici úřadu Leonu Večeřovou k odchodu poté, co se objevila nahrávka ze školení vedoucích pracovníků. Vadí jim, že se úředníci na akci hrazené z dotace Evropské unie bavili kreslením neslušných obrázků.

Na nahrávce jsou zachyceni tajemnice, starostka obvodu Petra Bernfeldová a další zaměstnanci při tom, jak na tabuli kreslí obrazce znázorňující podle všeho penisy a vaginy.

Školení nazvané „Vzdělávání k vyšší profesionalizaci ÚMOB MOaP“ bylo z velké části hrazeno z prostředků Evropské unie.

Nahrávku před časem rozeslal jednotlivým zastupitelům obvodu Ladislav Kachel, předseda spolku Ostražitý Ostravák.

Pro návrh na odvolání hlasovali čtyři radní ze sedmi

„Úředníci na školení hrazeném z prostředků Evropské unie pijí pivo a na tabuli kreslí penisy a vaginy. Takto si rozhodně průběh školení placeného z veřejných peněz nepředstavuji,“ komentuje Ladislav Kachel nahrávku.

Video se poté, co jej rozeslal zastupitelům radnice, stalo jedním z bodů jednání městské rady, která 16. srpna letošního roku vyzvala tajemnici ostravského centrálního obvodu k rezignaci na funkci.

Pro tento návrh hlasovali čtyři ze sedmi radních. „Zastupitelé dostali video se záznamem ze školení, kde byla paní tajemnice natočena, jak hrají nějakou hru, která podle mne nebyla v pořádku. Šlo o malované vulgarity a podobně,“ vysvětluje, proč hlasoval pro návrh, místostarosta obvodu Dalibor Mouka.

Tajemnice: Volný čas je mou soukromou záležitostí

Leona Večeřová ale výzvu rady k rezignaci na funkci odmítá. „Stojím si za tím, že po celou dobu, po kterou jsem ve funkci tajemnice úřadu, jsem ji vykonávala řádně. Způsob trávení volného času, které video zachycuje,  je mou soukromou záležitostí,“ řekla tajemnice Leona Večeřová. Podle ní se totiž nahrané scény odehrávaly až po ukončení školení.

Za tajemnici se postavila i starostka Petra Bernfeldová. „Neshledala jsem žádné profesní pochybení paní tajemnice, na základě kterého bych souhlasila s jejím odvoláním. Naopak ji považuji za zodpovědného vedoucího úřadu, a proto jsem i hlasovala proti tomuto návrhu usnesení.“

Pokud tajemnice ze svého postu neodejde, radní už příliš dělat nemohou. „Tajemníka odvolává starosta, rada to udělat nemůže. Víc už udělat nemůžeme, starostka tajemnici odvolat nechce, je to na ní,“ dokončil Dalibor Mouka.