Česko si v OSN vyslechlo kritiku za přístup úřadů ke guru Járovi

  6:20
Českou republiku na půdě OSN kritizoval představitel jedné z mezinárodních organizací hájících lidská práva. Výtka se týkala přístupu českých úřadu k dokladům Jaroslava Dobeše alias gurua Járy a jeho spolupracovnice, kteří jsou v Česku souzení za znásilnění studentek, a nyní jsou zadržení na Filipínách.

Guru Jára | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Prověrka dodržování lidských práv a náboženské svobody, kterou pravidelně dělávají členské státy OSN, se tentokrát týkala Česka a mimo jiné se řešil případ duchovního učitele Jaroslava Dobeše alias guru Járy a jeho asistentky Barbory Pláškové ze Zlína.

Oba jsou přes dva roky zadržovaní v detenčním zařízení na Filipínách. Dobeš má být v Česku souzen za to, že měl znásilnit osm svých studentek, a Plášková mu pomáhala. Šlo o takzvané „odháčkování“, což znamená, že ženy pomocí krátké soulože zbavoval závislosti na předchozích partnerech. Podle Dobeše šlo o staré tantrické praktiky.

O této věci se na fóru v Ženevě zmínil ředitel mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Without Frontiers (Lidská práva bez hranic) Willy Fautré, který kritizoval české úřady.

„Posledního dva a půl roku jsou Jaroslav Dobeš a Barbora Plášková drženi v Imigračním detenčním centru v Bagong Diwa v Manile na Filipínách nikoli z důvodu nějakého spáchaného trestného činu v České republice nebo na Filipínách, ale protože je česká ambasáda učinila osobami bez dokladů,“ řekl Fautré.

Poukázal na to, že Dobeš a Plášková dosud nebyli pravomocně odsouzeni.

„Platí tedy presumpce neviny a není žádný důvod k věznění nebo zadržování obou Čechů v Manile,“ uvedl Fautré.

29. února 2016

Případ se v lednu vrátí do Zlína

Podle stoupenců guru Járy to ukazuje na fakt, že v Česku je náboženská diskriminace. A tvrdí, že manilská ambasáda zadrženým zabavila pasy a odmítá jim je vydat.

Podle ministerstva zahraničí však měl Dobeš propadlý pas.

„Co se týká české občanky, můžeme potvrdit, že její pas byl předán filipínskými imigračními orgány Policii ČR na základě policejní žádosti,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Český konzulát podle ní poskytuje oběma standardní pomoc. Dobeš s Pláškovou měli projevit zájem o vydání pasů, žádost však dosud nepředložili.

Dobeše za znásilnění potrestal zlínský soud desetiletým trestem, Plášková dostala 9,5 roku. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek zrušil a nařídil, aby případ znovu projednal zlínský krajský soud. Oba byli dosud souzeni jako uprchlí.

Soudní proces s Dobešem a Pláškovou by měl u krajského soudu ve Zlíně pokračovat 23. a 26. ledna, následně pak zhruba v polovině února.

7. srpna 2015

Autor: