Oslavy vzniku republiky vyvrcholí v Plzni 27. a 28. října

  8:24
Celoroční oslavy stého výročí vzniku samostatného Československa vyvrcholí v Plzni o víkendu 27. a 28. října. Lidé budou mít tradičně možnost podívat se do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení nebo zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun, případně zdarma.
Náměstí Republiky v Plzni

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Kromě toho se chystají například originální prohlídky města věnované první republice, ale také plzeňským bájím a pověstem, komentované návštěvy některých kostelů. Oba dva dny bude v prostorách radnice výjimečně vystaven originál rukopisu hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka s textem písně Kde domov můj.

Divadlo J. K. Tyla se k oslavám v neděli 28. října připojí slavnostním představením jedné z nejvýznamnějších českých oper, Smetanovy Libuše. Den předtím, 27. října, zazní v autobusové hale kreativní zóny DEPO2015 na koncertu Děkuji, bylo to krásné! melodie 30. a 40. let minulého století v podání ansámblu Blue Star v exkluzivním propojení s Plzeňskou filharmonií.

Rozmanitou programovou nabídku doplní sportovní aktivity v podobě volného bruslení v tréninkové hale zimního stadionu, dopoledního plavání v bazénu na Slovanech a Lochotíně, turistického pochodu na rozhlednu Chlum v celkové délce tras 28 kilometrů nebo speciálního programu ve středisku Krašovská Aktivity Centrum.

Pro rodiny s dětmi je připravena soutěž, která účastníky seznámí se stoletou historií republiky i města a zároveň je zavede na místa spojená s důležitými událostmi tohoto období. Průvodcem ilustrujícím zlomové okamžiky jim bude pro tuto příležitost nově vytvořené leporelo.

Poprvé se do programu zapojí komentovanými prohlídkami hrad Radyně a rotunda svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci i Letiště Líně, které bude kromě prohlídky hangáru spolku Classic Trainers lákat na seskoky parašutistů nejen se současnými, ale také historickými padáky.

Scéna U Branky propojí po oba dva dny českou a slovenskou kulturu, tradiční řemesla a pokrmy. Návštěvníci se mohou těšit například na indie-rockovou formaci ze Žiliny Dave Brannigan, žáky základní školy Budatín, folklorní soubor Rozsutec, Michal Šindelář band nebo Plzeňský MLS.

Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici na webových stránkách města www.plzen.eu a na webu www.plzen2018.eu.

Rezervaci a prodej vstupenek s omezeným počtem maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo umožní od 1. října v 9 hodin portál www.plzenskavstupenka.cz a Turistické informační centrum města Plzně na náměstí Republiky 41.

Na portálu Plzeňské vstupenky jsou rovněž k dispozici vstupenky na koncert Děkuji, bylo to krásné! v ceně 280 korun, která zahrnuje i vstupné na současnou výstavu 100PY věnovanou století republiky očima obyvatel Plzně.