Ani protesty orlovských zdravotníků nezvrátily osud tamní nemocnice

  9:16,  aktualizováno  11:40
Zastupitelé Moravskoslezského kraje na zasedání rozhodli o přesunu akutní lůžkové péče z Orlové do nemocnic v Karviné a Havířově. Nic na tom nezměnila ani zhruba stovka zdravotníků a obyvatel Orlové, která od rána protestovala před budovou krajského úřadu.

„LDN není nemocnice“, „Nelikvidujte stabilní nemocnici pro 55 tisíc občanů“, „Nechceme tunelování nemocnice“. Takové vzkazy vyslala před středečním jednáním zastupitelstva zhruba stovka protestujících s píšťalkami a vuvuzelami před budovou Krajského úřadu v Ostravě. 

Orlovští zdravotníci a další obyvatelé města dávali najevo nelibost se záměrem rušení lůžek akutních péče. To však vedení kraje považuje za nutné.

„Udělat to prostě musíme, aby nemocnice byla v ‚černých‘ číslech a aby vše fungovalo ve prospěch pacienta,“ uvedl ještě před hlasováním hejtman Ivo Vondrák.  

Zapravdu mu dala většina zastupitelů. Po bouřlivé diskuzi, která trvala asi hodinu a půl, hlasovalo pro ukončení akutní lůžkové péče v Orlové 34 koaličních zastupitelů z ANO, ODS a KDU-ČSL. 

Optimalizace chtějí krajští úředníci docílit právě stěhováním celých lékařských týmů z Orlové do Karviné. V orlovské nemocnici by se pak více zaměřili na léčbu dlouhodobě nemocných a posílení ambulantní péče. A přibýt má dvanáct pozorovacích lůžek.  

„A to ze tří důvodů. Jednak kvůli stárnutí populace, kdy v současnosti chybí stovky lůžek následné péče, kterých by v Orlové na základě optimalizace přibylo. Dále pociťujeme nedostatek lékařů. Zdravotnický personál v nemocnicích funguje na hraně fyzického i psychického vyčerpání, takto by se posílil. A v neposlední řadě musíme nějak řešit ztrátovost nemocnic. Optimalizace by měla ušetřit desítky milionů ročně,“ uvedl už před časem náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. 

Podle kritiků optimalizace je personální situace v Orlové stabilizovaná, lékařské týmy zde velmi dobře fungují a jejich nucený přesun považují za zachraňování karvinské nemocnice na úkor té orlovské.

„Nelíbí se nám, že funkční nemocnice musí kvůli dvěma polofunkčním nemocnicím zaniknout. Doplatí na to naši pacienti, lidé v Orlové,“ řekla předsedkyně odborů nemocnice v Orlové Denisa Stolarczyková. 

Město chce mít nemocnici ve své správě

Zástupci zdravotníků neskrývali po rozhodnutí kraje zklamání. „Výsledek mě strašně moc mrzí. A hlavně mě mrzí kvůli našim občanům, staráme se i o lidi v Rychvaldu a Petřvaldu, nejen v Orlové,“ uvedla předsedkyně Unie sester v orlovské nemocnici Iveta Weisserová. 

Podle ní je většina personálu rozhodnuta nepřejít do nemocnic v Karviné a Havířově. „Zaměstnanci orlovské nemocnice opravdu nechtějí do Karviné přejít,. Přejdou všude jinde, ale nezajistí se personální stabilita Karviné a Havířově,“ podotkla Weisserová. 

Rozhodnutí kritizuje i vedení Orlové. To nyní bude usilovat o převedení nemocnice pod město. „Ještě dnes pošleme žádost. Takové rozhodnutí se nám nelíbí a budeme za občany dále bojovat,“ komentoval starosta Miroslav Chlubna. 

Autoři: , ,