Před třemi lety vytáhli z Orlíku tělo v řetězech. Vražda je promlčena

  9:30
Před třemi lety začali českobudějovičtí kriminalisté rozplétat čtrnáct let starou vraždu. V úterý 22. dubna 2014 vytáhli potápěči z Orlické přehrady tělo muže, který byl střelen do hlavy. Za jeho vraždu nebyl nikdo odsouzen, po procesu ukončeném ještě před nálezem těla je čin promlčený.

Na tělo muže policisty upozornil speciálně vycvičený pes. Mrtvola ležela v hloubce 18 metrů. | foto: Policie ČR

Policisté prohledávali Orlík se speciálně vycvičenými psy. Pátrali po několik dní pohřešovaném člověku. Pod Otavským mostem nedaleko Zvíkovského Podhradí na Písecku označili psi štěkotem místo, kde by mohl být.

Jenže potápěči našli v hloubce osmnácti metrů někoho jiného. Torzo těla omotané řetězy a ukotvené na dně podstavcem přenosné dopravní značky.

„Muž byl střelen do hlavy. Totožnost jsme zjistili po několika měsících. Ukázalo se, že jde o zločin, který vyšetřovala pražská kriminálka,“ zavzpomínal policejní mluvčí Jiří Matzner.

Mrtvým byl Luboš Novák, kterého rodina viděla naposledy 1. května 2000. Tehdy mu měl jeho synovec nabídnout výhodnou transakci spojenou s výměnou valut. Novák mu předal pět milionů korun. Pak zmizel beze stopy.

Zato synovec začal záhy utrácet a začala se o něj zajímat policie. Před soudem stanul spolu se svým kamarádem až v roce 2006.

Vraždu se prokázat nepodařilo, z velké části právě proto, že chybělo tělo. Ve vězení skončil příbuzný poškozeného na šest let za zpronevěru oněch pěti milionů. Na svobodu vyšel ve stejném roce, kdy byla objevena mrtvola v Orlíku.

Jihočeští policisté pracovali na případu rychle, v září 2015 ho předali do Prahy, kde se vše zpomalilo.

„Policie nic nedošetřila ani nedělala nové výslechy. Státnímu zástupci trvalo přibližně pět měsíců, než sepsal návrh na povolení obnovy řízení,“ zlobila se loni dcera zavražděného Zuzana Kosová.

Soud loni v únoru návrh na obnovení řízení zamítl kvůli blížícímu se konci promlčecí lhůty. Podle soudkyně by se stejně nestihl případ vyřešit, protože protistrana by se bránila, a hrála tak o čas.

Promlčecí lhůta je u vraždy 20 let, ale protože byli muži za stejnou věc už souzeni a zproštěni viny, zkrátila se na polovinu.

Pozůstalí se následně obrátili na Ústavní soud. Ten jim dal za pravdu, nižší instance pochybila při řízení o znovuotevření případu. Kvůli blížícímu se termínu promlčecí lhůty se už ale náprava nestihla.

„Dvacet let promlčecí lhůta pro vraždu je málo. Chtěla jsem upozornit, že tady takový zákon existuje, aby s tím konečně někdo něco udělal. Aby to takhle nezůstalo i v dalších případech,“ řekla tehdy dcera zavražděného.