Orli odchovali odloženého hadilova, liberecké zoo to přineslo výhru

  16:18
Záchrana mláděte ptáka, který umí lovit jedovaté hady, přinesla velký úspěch liberecké zoologické zahradě. Vylíhnutého hadilova písaře odchovala zahrada s pomocí pěstounů - orlů bělohlavých.

Hadilov písař patří mezi velmi pozoruhodné dravé ptáky. Žije v polopouštích a savanách Afriky. Dorůstá výšky kolem 130 centimetrů a tělo má dlouhé až 150 centimetrů. | foto: Zoo Liberec

Dravec se vyklubal v safari ve Dvoře Králové, ale rodiče se o něj nestarali. Proto ho ošetřovatelé převezli do Liberce k orlům bělohlavým.

„Za odchov hadilova jsme získali vítězství v soutěži Bílý slon za nejlepší odchovy v zoologických zahradách roku 2017. S dvorským safari parkem jsme vyhráli v kategorii Ptáci,“ řekla mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.

Liberecká zoo má s náhradními rodiči pro mláďata ptáků velké zkušenosti. Odchovala díky nim také supa hnědého a himalájského. Orlice bělohlavá mládě okamžitě přijala, začala ho zahřívat a krmit. Brzy ji vystřídal i samec.

Liberecká zoo uspěla už podruhé

Soutěž Bílý slon vyhlašuje sdružení Česká ZOO ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad.

„Výhra je pro nás veliká čest. Za čtyřiadvacetiletou historii soutěže jsme hlavní cenu získali už podruhé,“ upozornil Jan Hanel, kurátor ptáků z liberecké zoo. „Poprvé jsme uspěli v roce 1997 díky odchovu orla stepního. Vítězství v soutěži ukázalo veřejnosti, jak poctivou práci odvádějí naši ošetřovatelé a další pracovníci zoo.“

Liberecká zoologická zahrada se prosadila ve velké konkurenci. Do soutěže se přihlásilo se 42 významnými odchovy dalších dvanáct zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoo.

„Mládě hadilova nám dvorské safari přenechalo. Zatím žije v zázemí naší zoo,“ poznamenala Tesařová. „Návštěvníkům ho ukážeme v příští sezoně.“ Hadilov písař patří mezi velmi pozoruhodné dravé ptáky. Žije v polopouštích a savanách Afriky.

Hady zabíjí kopy a údery zobáky

Dravec dorůstá výšky kolem 130 centimetrů a tělo má dlouhé až 150 centimetrů. Vysokýma tenkýma nohama loví nejen drobné obratlovce, ale poradí si také s velkými jedovatými hady.

Dokáže je usmrtit bleskurychlými, silnými kopy a údery ostrého zobáku. Křídla rozepne až do dvou metrů, a tak mu slouží jako obranný štít před útočníky.

Hadilov se od ostatních dravých ptáků liší natolik, že pro něj vědci vytvořili zvláštní čeleď. Nikdo jiný než hadilov v ní není.

Hadilova si vzaly za národní symbol dva africké státy. V Sudánu se dravec vyjímá na prezidentské vlajce, státní pečeti a vojenských odznacích. Jihoafrická republika si dala hadilova do znaku.