Invalida získal miliony za fiktivní opravy autodílů, za podvody už seděl

  13:32
U krajského soudu v Pardubicích stanul třiatřicetiletý Lukáš Slezák. Obžaloba jej viní z toho, že nabízel opravy aut, kterých však nebyl schopen, protože na ně neměl potřebné vybavení. Od lidí si však za fiktivní práci nechal vyplatit přes pět milionů korun.
Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podle spisu obžalovaný v době nejméně od května 2015 do dubna 2017 nabízel prostřednictvím inzertních serverů na internetu opravy a přestavby motorů automobilů, repase vstřikovacích čerpadel a podobně.

Práci však pouze předstíral, podle vyšetřovatelů si musel být vědom, že v nabízeném rozsahu není schopen provést a ani je neprovede, neboť k tomu nemá náležité vybavení. K autodílům přitom nepravdivě uváděl, že jsou stoprocentně funkční a mají protokol z autorizované testovací stanice.

Od zákazníků vybral přes pět milionů korun, které si nechával pro osobní potřebu svou a svých bývalých přítelkyň. Za zločin a přečin podvodu mu teď hrozí až deset let za mřížemi.

Třiatřicetiletý muž ze Skutče totiž nestojí před Krajským soudem v Pardubicích poprvé. V roce 2009 dostal za stejný čtyři roky vězení, později byl podmíněně propuštěn.

Neměl jsem jinou možnost, řekl obžalovaný

„Po propuštění z vězení jsem bydlel u matky a měl jsem nastoupit do práce. Ale při zdravotní prohlídce zjistila obvodní lékařka, že mám vážně nemocné ledviny, jedna pracuje na dvacet, druhá na třináct procent. Dostal jsem invalidní důchod III. stupně a 4700 korun, z čehož nebylo možné vyžít,“ popsal při výslechu obžalovaný.

Proto si přivydělával brigádně, pomáhal otci, který měl stavební živnost. Ten však náhle zemřel a zdroj příjmů přestal existovat. Do toho obžalovanému začaly selhávat ledviny a dojížděl do Chrudimské nemocnice třikrát týdně na dialýzu.

„Neměl jsem jinou možnost, jak si vydělat peníze. Zkopíroval jsem inzeráty na internetových portálech a začal podnikat,“ vypověděl Slezák.

Protože měl hodně zakázek na opravy motorů a repase náhradních dílů, jedna garáž ve Skutči mu přestala stačit a podnikání přesunul do Chrasti u Chrudimi. Ovšem jak sám přiznal při výslechu, potřebné certifikáty na opravy falšoval, stejně jako neexistující jména společností, za něž vystupoval. Někdy také vystupoval pod cizím jménem.

„Když si dá někdo moje jméno do Googlu, vyjede mu moje minulost, reportáž České televize o tom, co jsem v minulosti prováděl, co jiného mi zbývalo,“ řekl Slezák.

Obžalovaný je po transplantaci ledviny a z více než pětimilionového dluhu ukrajuje měsíčně 2700 korun, která ve vazbě vydělá.

„Z té částky takřka nic nezaplatím, chápu, že druhou šanci nedostanu, ale nemohl jsem tenkrát jinak, řekl u soudu Slezák.

Trysky a čerpadla opravoval hlavně tak, že je čistil

„Takže vy myslíte, že můžu opravovat auta i já, když je profouknu a vyčistím,“ glosovala výpověď obžalovaného předsedající soudkyně Anna Sobotková.

„Dneska je taková doba, paní soudkyně,“ opáčil Slezák.

„Ne, pane obžalovaný, to si myslíte vy, tam tuhle společnost posíláte vy, takhle to není správné,“ řekla Sobotková.