Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravujete dům v památkové zóně? Čerpejte příspěvek města

  6:33
Majitelé nemovitostí spadajících do Městské památkové zóny Valašské Klobouky mohou při opravách a rekonstrukcích žádat město o poskytnutí účelového příspěvku až ve výši 5 tisíc korun. Jeho smyslem je částečně pokrýt zvýšenou úhradu nákladů, které s sebou stavební a rekonstrukční práce v lokalitách památkové zóny nesou. Za dosavadní dvouleté trvání využilo dotačního programu 18 žadatelů, kteří celkem čerpali 90.000 korun. Pro rok 2017 je v rozpočtu města připraveno 50.000 korun.

Na náměstí ve Valašských Kloboukách - Na náměstí ve Valašských Kloboukách | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

„Město Valašské Klobouky chce majitele podpořit v jejich snahách o zlepšení vzhledu domů, které náleží do městské památkové zóny. Protože rekonstrukce nemovitosti právě v památkové oblasti znamená větší finanční zátěž kvůli nutnosti volit přípustné a často i dražší materiály a stavební postupy, umožňuje město už třetím rokem čerpání účelového příspěvku,“ vysvětlil místostarosta Martin Janík.

„Příspěvek je možné získat například na zlepšení a úpravy fasád, střech, klempířských prvků, ale taktéž na výměny oken, dveří nebo vrat. Zahrnout je také možné dláždění přístupových ploch vhodným materiálem, stejně jako rekonstrukce plotů, které k nemovitosti patří,“ sdělil Josef Slánský, vedoucí odboru životního prostředí, oddělení školství a památkové péče. Maximální výše příspěvku činí 30% celkových nákladů opravy či rekonstrukce, nejvýše však 5 tisíc korun. Jeden žadatel může v daném kalendářním roce čerpat jeden příspěvek na jednu nemovitost.

Písemné žádosti je třeba doručit Městskému úřadu Valašské Klobouky do 31.května 2017. Formulář a podrobná pravidla jsou ke stažení ZDE.