VIDEO: Do opraveného pavilonu se vracejí opičky, některé jsou jako plyšové

  15:56
Dvacet let starou střechou ještě loni do pavilonu opic v hodonínské zoologické zahradě zatékalo. Mokré stropy a vydrolené zdi už si o opravu vysloveně říkaly. Po několika měsících není díky rekonstrukci za tři a půl milionu korun po problematických místech ani památky. Do Hodonína se tak postupně vrací zvířata.

Modernizaci musela zvířata přečkat v jiných zoo, například v Brně, Liberci či Ostravě. A v opraveném pavilonu teď domov našly i nové exotické druhy opic. „Rekonstrukce se chýlí ke konci. Ačkoliv ještě není vše hotové, část zvířat už zamířila zpět do svých ubikací,“ potvrdila mluvčí zoo Iva Uhrová.

Lidé si je můžou zatím prohlédnout ve vnitřních prostorech, na střeše pavilonu se totiž stále ještě pracuje, kompletně hotovo by mělo být až v průběhu března. To se pak na svá místa vrátí také šimpanzi, kteří jako jediní přečkali rekonstrukci v Hodoníně v místě bývalého medvědince.

Už nyní se ovšem návštěvníci mohou potěšit rodinkou lemurů tmavých, gibonkou Betsy i horkou novinkou – varii červenými, kteří připomínají dětské plyšáky. Dvacetiletý samec Archie s dvouletým synem Richiem dorazili do Hodonína z jihlavské zoo, čtrnáctiletý Ruda pak z Ostravy.

Nejprve na sebe viděli jen přes sklo

„Lemury lidé znají jako jedny z nejoblíbenějších zvířat v naší zahradě řadu let. Už dlouho předtím, než k nám přišla stávající skupina lemurů tmavých, byl ozdobou pavilonu primátů pár variů černobílých. Avšak poté, co uhynul samec Honza a o něco později také samice Kimberley, jsme se rozhodli pro chov nového příbuzného druhu, variho červeného,“ zdůvodňuje příchod roztomilých lemuřích kluků zooložka Lenka Štursová.

Podle ní se zvířata ze dvou rozdílných skupin s novým prostředím za dva týdny bez problémů sžila, ale kvůli obavám z potenciálních, často i krvavých konfliktů si na sebe musela zvykat postupně. Proto je zprvu chovatelé oddělili tak, že na sebe lemuři a variové viděli pouze skrze skla mezi ubikacemi.

„Zvlášť obezřetní jsme byli u samce Rudy, který prošel již čtyřmi jinými zoologickými zahradami a v žádné se ho nepodařilo zapojit mezi ostatní jedince. O to příjemnější bylo zjištění, že se naše obavy nenaplnily. Postavení ve skupině si vyjasňovali jen dva samci, ale k závažnějším konfliktům mezi nimi nedocházelo,“ vylíčila Štursová.