Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

  9:20
Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli evropské dotaci hotové do konce příštího roku, přitom začátek prací oddálily debaty o slučování škol. Nejistota navíc škole ubrala studenty.

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku (13.12.2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na stájích v areálu školního statku se už pracuje. V budově z 60. let byly dojnice uvázané a vše se muselo dělat ručně. Osmdesát procent podniků přitom toto zastaralé řešení již nepoužívá a prostory nejsou vhodné ani pro vzdělávání. 

V nové stáji budou zvířata volná ve výbězích, většina prací se bude dělat strojově, oddělená bude dojírna. 

„Vybuduje se zázemí pro studenty a výuková místnost. Koupíme také nové stroje od krmného až po fekální vůz. Stáj bude také větší - dnes tady chováme 30 dojnic a jednou tu bude 150 zvířat od telat po dospělé,“ popisuje vedoucí školního hospodářství Petra Tilkovská.

Nová stáj má sloužit nejen stovce studentů agropodnikání už na začátku příštího školního roku. Celá modernizace bude stát bezmála 99 milionů, 90 procent zaplatí evropské dotace, zbytek hradecké hejtmanství.

Krajský radní pro investice Václav Řehoř z ODS přiznává, že termín dokončení je tak trochu šibeniční: „Je možné, že některé věci se budou dodělávat ještě za provozu. Kvůli dotaci ale musíme vše stavebně a administrativně dokončit do závěru příštího roku.“ 

Přitom projekt má stavební povolení už déle, práce oddálily debaty o slučování škol. 

„Přišlo nové politické vedení kraje a to mělo pochybnosti o smysluplnosti projektu. Stále jsme museli obhajovat, proč je to potřeba,“ vysvětluje ředitelka Gymnázia, SOŠ, SOU a VOŠ v Hořicích Hana Richtermocová. Teď už je jasné, že se škola spojí s nedalekým SOU v Lázních Bělohrad.

„Ten projekt byl původně ve výši 38 milionů, pak se to vyšplhalo na téměř 100 milionů, tak jsme zjišťovali, co se stalo. Jestli je investice v téhle výši potřebná,“ vysvětluje váhání kraje radní pro školství Martina Berdychová (VČ + STAN). 

Na statek budou dojíždět i studenti dalších škol

Sloučením škol se podle ní statek maximálně využije: „Je to jediný školní statek, který v kraji máme. Potřebujeme ho v takové formě, aby děti poznaly, jak živočišná výroba dnes skutečně vypadá. Zatím tady máme čtyřletý maturitní obor agropodnikání, statek využijí i učňové z Nového Města nad Metují nebo z oboru opravář zemědělských strojů z Lázní Bělohrad. Ti by se tady při praxi mohli starat o techniku. Modernizace statku nás nutí soustředit tady zemědělské obory.“

Vedení kraje chce, aby se hořická škola stala centrem odborného vzdělání. „Pokud se to podaří, mohli bychom od ministerstva dostávat investici 1,7 milionu korun ročně,“ doplňuje Martina Berdychová.

Právě vyšší náklady na provoz byly původně jedním z argumentů proti modernizaci. 

„Výše nákladů zatím vzhledem ke sloučení škol není jasná. Záleží, jak bude statek hospodařit, v ideálním případě by mohl i mírně vydělávat, zrovna tak ale může vykazovat milionovou ztrátu. To ukáže praxe,“ vysvětluje radní Václav Řehoř.

Další otázkou je budoucí zájem o obory. Letos do prvního ročníku agropodnikání nastoupilo jen 14 studentů, v předchozích letech jich bylo mezi dvaceti a třiceti. 

„Zatím byla budoucnost školy nejistá. Rodiče dětí mi řekli, že raději dají děti tam, kde se nečekají změny. Věřím, že se vrátí, ale opětovné vybudování důvěry bude trvat delší dobu,“ říká ředitelka hořické školy Hana Richtermocová. 

Podle ní by mohly pomoci i další investice do areálu: „Pokud to má být plně funkční statek, měla by tu být i další živočišná výroba. Obnovit by se měl vepřín nebo slepičárna.“ 

A další krajskou podporu nevylučuje ani radní Řehoř: „Další modernizace statku má logiku, v prvé řadě ale musí být jasné, kdo se tady bude vzdělávat a jaké obory, pak se můžeme bavit o dalších investicích.“