Přehrada Les Království prokoukne, Povodí Labe opraví pohádkové stavby

  9:24
Rekonstrukce čeká bývalý domek hrázného, brány i šoupátkovou věž, které jsou součástí památkově chráněné přehrady Les Království na Labi. Stavební práce ovlivní turistickou sezonu, kulturní léto na Štěrbově vile se ale uskuteční ve stejném formátu jako vloni.

Kvůli stavbařům budou muset výletníci v následujících dvou letech oželet romantické fotografie přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem. Kazit je bude lešení a přítomnost dělníků. Povodí Labe už zahájilo velkou rekonstrukci budov, které jsou součástí komplexu vodního díla, za téměř 30 milionů korun. Obnova národní kulturní památky potrvá do konce srpna 2019.

Fotogalerie

„Pracovat se bude zejména na budově bývalého domu dozorce přehrady, přilehlých hospodářských staveních, zrenovována bude zahrada a její oplocení,“ uvedla Hana Bendová z Povodí Labe. 

Prokouknou také další památkově chráněné objekty: levá šoupátková věž a obě průjezdové brány na hrázi. Na branách s ozdobnými věžičkami i na někdejším domku hrázného, který připomíná rozhlednu, už je lešení. 

„Objekty nejsou v dobrém stavu, například dům hrázného prošel za uplynulých 100 let několika přestavbami. Cílem rekonstrukce je, aby budovy vypadaly tak, jako v době jejich vzniku,“ poznamenala Bendová.

Stavaři proto budou spolupracovat s experty Národního památkového ústavu a použijí původní technologie i speciální materiály. Také proto rekonstrukce potrvá dva roky. Venkovní práce navíc limitují klimatické podmínky.

Přehrada Les Království

Stavba přehrady Les Království byla dokončená v roce 1919, v té době se jednalo o největší vodní nádrž v tehdejším Československu. Její vybudování podnítily ničivé povodně na Labi v roce 1897. 

Hráz v koruně měří na délku 218 metrů, její maximální výška je 41 metrů. Od roku 1923 je součástí vodní elektrárna. Přehrada je považována za nejkrásnější stavbu svého druhu u nás, takřka pohádkový charakter jí dodávají dvě brány s ozdobnými věžičkami a na pravém břehu stojící domek hrázného s nepřehlédnutelnou věží a cimbuřím. 

V roce 1958 se přehrada dostala na seznam nemovitých památek, o šest let později se stala národní technickou památkou. Od roku 2010 je národní kulturní památkou.

„Dojde k výměně střešní krytiny, zrestaurování omítek, vyčištění kamenů. Součástí projektu je odborný průzkum dřevěných konstrukcí, který má zjistit, zda nejsou napadené houbami,“ prozradila. Opravy si celkem vyžádají 27 milionů korun.

Les Království patří mezi nejfotogeničtější a nejnavštěvovanější místa ve východních Čechách. Každou sezonu sem zamíří tisíce výletníků. Povodí Labe turistům kvůli stavebnímu ruchu doporučuje, aby se v letošní a příští letní sezoně přehradě pokud možno vyhnuli.

„Stavební práce s sebou přinesou postupně různá omezení, jejichž rozsah a načasování zatím nelze přesně stanovit,“ uvedla Hana Bendová. 

Kvůli rozsáhlým opravám se na jaře neuskuteční tradiční den otevřených dveří. V minulosti se hovořilo o tom, že dům hrázného by se měl proměnit v muzeum, Povodí Labe o tom ale zatím nerozhodlo.

Komunikace spojující Bílou Třemešnou s Nemojovem, která vede přímo po hrázi, by měla po celou dobu zůstat průjezdná. V hlavní sezoně ale turisté musejí počítat s omezením. Stavaři by měli mimo jiné odstranit asfaltový nástřik z dlažebních kostek.

„K nějakému omezení dopravy během letních prázdnin dojde, zatím ale nemáme konkrétní informace, v jakém termínu to bude,“ sdělil starosta Bílé Třemešné Štěpán Čeněk (SNK).

Kulturní léto beze změn

Loni v létě se veřejnosti poprvé po mnoha letech otevřela Štěrbova vila, odkud bratři Emil a František Štěrbové mezi lety 1910 až 1919 řídili stavbu nedalekého vodního díla. Vzniklo zde informační centrum a zázemí pro koncerty a divadelní vystoupení s kapacitou 500 diváků. Letos v létě se uskuteční druhý ročník kulturního léta.

Organizátoři už mají naplánované koncerty Michala Pavlíčka s Monikou Načevou, Mňágy a Žďorp nebo rockera Vladimíra Mišíka. Majitel Štěrbovy vily Michal Karadzos nepředpokládá, že by rekonstrukce přehradních objektů kulturní léto nějak ovlivnila.

„Štěrbova vila bude otevřená celé léto, nepočítáme s žádnými omezeními, nedotkne se to ani parkovacích ploch pro návštěvníky vily. Kulturní léto se uskuteční ve stejném formátu jako v loňském roce,“ potvrdil Michal Karadzos.