Opravy Špilberku pokračují. Návštěvníci hradu musí oklikou

  17:52
Kdo se vydá obvyklou cestou na brněnský hrad Špilberk, narazí nejspíš na zavřenou bránu. Přístup totiž komplikuje další etapa rozsáhlé rekonstrukce jedné z dominant Brna.

Letecký pohled na brněnský hrad Špilberk. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kvůli opravám se úplně uzavřel vstup od Husovy ulice. Návštěvníci, kteří z této strany přijdou, musí hrad obejít až k další nejbližší bráně u Gorazdovy ulice. „Cesta se jim prodlouží asi jen o dvě minuty,“ ujistil mluvčí Muzea města Brna Michal Kalábek.

Kvůli opravám se úplně uzavře vstup od Husovy ulice. Návštěvníci musí až k bráně u ulice Gorazdova.

Kdy se vše vrátí do obvyklého stavu, zatím prý nelze odhadnout. Na kompletní dokončení rekonstrukce je přitom termín do konce října příštího roku. Stihnout jej mají odborníci z firmy Archatt a také společnosti Tocháček, která se městu osvědčila při opravách špatně zrekonstruované funkcionalistické zastávky na Obilním trhu.

Jisté je, že opravy brněnského symbolu, jejž za minulý rok navštívilo více než 130 tisíc lidí, se dotknou i vstupu do podzemních kasemat. „Provoz v nich bude zachován, ale přicházet se do nich bude po schodišti z malého nádvoří,“ objasnil Kalábek s tím, že kdo si ještě nestihl prohlédnout aktuální výstavy Krysáci nebo Stavba jako Brno, nemusí zoufat. Expozice ani kulturní akce opravy neomezí. I otevírací doba zůstává stejná.

Opravit potřebují hlavně východní a severní hradby a bývalé vodojemy. „Projekt rekonstrukce vodojemů a vytvoření odborného zázemí Špilberku se připravoval již delší dobu. Oproti původnímu záměru nyní řešíme i aktuálně nejpalčivější problém této národní kulturní památky, a to zatékání do hradeb,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Dotace se nejdřív raději vzdali

V opravených vodojemech vznikne lapidárium nazvané Chrám kamene, kde návštěvníci uvidí kamenná sochařská díla a fragmenty historických budov. V současnosti se do těchto podzemních prostor vstupuje přes poklopy. Kvůli zlepšení přístupnosti dělníci v severovýchodním bastionu prorazí nový vstup. V severním přístavku pak vybudují restaurátorské dílny.

Přestavby vyjdou město na 93 milionů korun, z toho 90 procent pokryjí peníze z Evropské unie. Opravy oblíbené památky přitom mohly začít už dříve. První žádost o dotaci podaná ještě koalicí ČSSD a ODS v roce 2014 byla sice schválena, ale Brno se peněz raději vzdalo. Bylo je totiž potřeba využít do konce roku 2015, město však v tomto termínu nestihlo vybrat ani zhotovitele. Jeden z účastníků výběrového řízení podal stížnost a celý proces se protáhl. „Nebylo jisté, že peníze vyčerpáme včas, a hrozilo, že by město muselo projekt platit samo a dotace vracet,“ podotkla Zuzana Taušová z tiskového střediska města.

„Je to riskantní, protože takové stavby, jakou plánujeme na Špilberku, se připravují dlouho. Riziko jsme ale přijali a pokusíme se vše stihnout,“ vysvětloval rozhodnutí tehdejší náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).

Opravy trvají přes třicet let

Opravy se tak nakonec odsunuly o dva roky a vedení Brna se odmítnutím dotace vyhnulo vracení peněz. „Žádná škoda tehdy městu nevznikla,“ zdůraznil šéf magistrátního oddělení přípravy a realizace pozemních staveb Karel Vlček.

V loňském roce podalo Brno novou žádost o peníze z jiného programu, s kterou uspělo. Zhotovitele vybralo letos v květnu. „Nové řízení proběhlo standardně. Smlouva je uzavřena a žádné námitky už nemůžou být podány,“ ujistil Vlček.

Novodobá rekonstrukce hradu Špilberk trvá už více než 30 let a stála téměř miliardu korun. Opravy kasemat začaly v roce 1983 a skončily za devět let. Po jejich dokončení přibyl dřevěný most nad příkopem. Na počátku milénia se otevřelo západní křídlo s výstavními prostorami, vydláždilo se nádvoří a skončila rekonstrukce východního křídla. V roce 2003 začala druhá etapa prací. V té se zatím stihly opravit vjezdová brána a celé jižní křídlo. Aktuální rekonstrukce hradeb, vodojemů a severního přístavku by měly druhou etapu dovršit.

Autor: