Cenná historická vápenka v Krušných horách se do jara otevře turistům

  16:14
Do jara příštího roku plánují Lesy ČR opravit a zpřístupnit veřejnosti historickou vápenku na Chomutovsku. Nachází se mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská. Jedná se o nejvýznamnější dochovaný doklad těžby a zpracování vápnitých hornin na české straně Krušných hor.

Historická vápenka u Kovářské. | foto: MAFRA

„S opravou vápenky jsme začali v roce 2016, a to zpracováním projektové dokumentace. Samotné opravy začaly loni v květnu a stále pokračují,“ uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Kulturní a technická památka se nachází v lesní krajině zhruba jeden kilometr od vlakové zastávky Kovářská. Nezasvěceného výletníka při pohledu na ni může napadnout, že se jedná spíše o torzo nějakého menšího hradu.

Komplex se dvěma pecemi a dalšími objekty nechal vybudovat v první polovině 19. století majitel tamního panství hrabě Buquoy. Vápenka svému účelu sloužila do poloviny 20. let dvacátého století. 

Dodnes se dochovaly dvě šachtové pece s jehlancovými komíny. Stavba je ale ve velmi špatném technickém stavu, jedna z pecí se před lety částečně zřítila. Za vápenkou se nachází vápencový lom.

K záchraně památky vyzvala Lesy ČR ústecká pobočka Národního památkového ústavu. Vápenka je součástí krajinné památkové zóny Hornické kulturní krajiny Háj–Kovářská–Mědník, která je navržena na zápis na seznam Světového dědictví UNESCO. 

„Do obnovy vápenky investujeme 6,3 milionu korun,“ doplnila mluvčí Lesů ČR Jouklová.

Cílem opravy je staticky objekt zajistit a následně zpřístupnit veřejnosti. Vybudovány budou také nové chodníky v okolí a venkovní expozice s naučnými tabulemi a posezením.

Autor: