Stará generace trolejbusů po pětatřiceti letech opouští Opavu

  11:56
Moderní bezbariérové a klimatizované trolejbusy, jež díky přídavné baterii ujedou i bez spojení s dráty až deset kilometrů, nově vyjedou do ulic Opavy. Nahradí vozy Škoda 14 Tr, nejdéle sloužící typ trolejbusů opavské MHD, jenž cestující vozil pětatřicet let.

Setkání trolejbusových generací v Opavě. | foto: Magistrát města Opavy

Střídání generací Opava oslaví. První z trolejbusů brázdily opavské ulice už roku 1983. Poslední dodal výrobce v letech 1995 a 1996 a právě ty ještě dnes Opavou jezdí. Na linkách MHD jich mají ještě osm. Do soboty, kdy se s vozy typu Škoda 14 Tr město rozloučí.

Pojedou zvláštní linky a zájemce spojí s místy provázanými s trolejbusovou dopravou ve městě, třeba vozovnou. „Lidé si tam vyzkoušejí některé z činností prováděných v dopravním podniku,“ láká k její návštěvě ředitel Městského dopravního podniku Jaromír Walaski.

K okružním jízdám a speciálním linkám se připojí i další trolejbusy a autobusy. „Poprvé se v Opavě objeví kloubový trolejbus. Připomene neuskutečněný záměr z roku 1990 na meziměstskou trať z Opavy do Hradce nad Moravicí,“ řekl ředitel.

Se speciální jízdenkou lidé můžou navštívit komentované prohlídky kostelů, divadlo, Hlásku, opevnění v Milostovicích i zámek Raduň.

Slavnostní střídání generací se uskuteční v 16 hodin na Horním náměstí. Do služby tam nastoupí deset vozů Škoda 32 Tr.

Jejich pořízení přišlo na 170 milionů korun a celý opavský vozový park bude díky výměně nízkopodlažní (více informací o trolejbusové dopravě v Opavě najdete zde).

Autor: