Pískovně hrozí pokuta za ohrožení hnízdění chráněných břehulí plachtami

  17:02
Až milionová pokuta hrozí v krajním případě provozovatelům pískovny u Ondratic na Prostějovsku, v níž hnízdí chránění ptáci břehule říční. Ornitologové upozornili na to, že těžaři brání ptákům v přístupu do hnízdišť plachtami a kontrola České inspekce životního prostředí to následně potvrdila.

V pískovně u Ondratic na Prostějovsku překrývají plachty místo s norami, ve kterých mají hnízda chránění ptáci břehule říční. | foto: Dušan Boucný/Moravský ornitologický spolek

„Inspektoři zkontrolovali stav v lokalitě. Břehule se stále na místě vyskytují a probíhá jejich hnízdění. Menší část nor byla už před hnízdním obdobím zakryta textilií a bylo tak zasaženo do přirozeného vývoje zvláště chráněného druhu, kdy bylo zamezeno obsazení zakrytých nor,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová.

„Došlo k porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a ve věci bude po uplynutí lhůty pro podání námitek k protokolu zahájeno přestupkové řízení. Horní hranice možné pokuty je jeden milion korun,“ dodala.

Nor břehulí, v nichž jsou nyní hnízda s vejci či už vylíhnutými mláďaty, překrytých plachtami si v pískovně všiml minulý týden jeden ze členů Moravského ornitologického spolku.

Ten se proto následně obrátil na inspekci, kterou požádal o urychlený zásah, neboť měl informace, že se chystá dokonce odstřel pískové stěny, v níž ptáci hnízdí.

„Odstřel proveden byl, ale pouze ve střední části lomu. Část lomové stěny s hnízdištěm břehulí jím nebyla dotčena,“ nastínila Jandová.

„Podle mých informací byly díry pro odstřel navrtané i u hnízdiště, ale po zákroku inspekce tam k němu nakonec nedošlo,“ upozornil nicméně místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Ornitologové: Pískovny zvládají fungovat i s hnízdišti břehulí

Podle jednatele společnosti Těžba štěrkopísku Milana Čížka byly plachty ze stěn na pokyn inspekce odstraněny už minulý týden.

„Nevím přesně, proč tam byly umístěny, o tom rozhodli naši odborní pracovníci. Vše, co po nás inspekce chtěla, jsme ale splnili. Nyní čekáme na její rozhodnutí a pak zvážíme, zda se mu podřídíme, nebo se odvoláme,“ řekl.

Nory ptáků kryly plachty

Břehule říční, které podle ornitologů hnízdí v pískovně u Ondratic už nejméně pět let, jsou chráněným ohroženým druhem, který dostal jméno právě podle svého způsobu hnízdění v písečných březích řek. V současné krajině si ovšem po regulaci většiny vodních toků hledají náhradní místa k hnízdění a jedním z nich jsou právě pískovny.

„Většina se s břehulemi naučila fungovat a nemusí kvůli nim zastavovat provoz. Pouze do míst, kde ptáci hnízdí, dočasně nezasahují a těží jinde. Na podzim nebo v zimě pak mohou odtěžit stěny, kde byla hnízdiště. Pomáhá to svým způsobem i břehulím, protože potřebují k hnízdění ‚čerstvé‘ pískové stěny, po zatvrdnutí už o taková místa ztrácí zájem,“ popsal už dříve Šafránek.

Autor: