Na olympijský park v Ostravě a na horách dají miliony kraj i magistrát

  13:08
Deset milionů korun dá ostravský magistrát, dalších deset milionů pošle krajský úřad. Za tyto peníze olympijský výbor vybuduje v čase zimních olympijských her, které se konají v jihokorejském Pchjongčchangu, v ostravské Ostravar Aréně a ve čtyřech horských střediscích olympijský park.

Vizualizace olympijského parku v Ostravě. | foto: ČOV

„Zastupitelé kraje rozhodli o realizaci Olympijského parku Ostrava 2018 po úspěších parku Rio de Janeiro 2016, který měl návštěvnost 150 tisíc fanoušků,“ vysvětluje mluvčí kraje Mirka Chlebounová. „Věříme, že toto číslo překonáme. Horská střediska byla vybrána tak, aby park nebyl pouze na jednom místě, ale byl přístupný všem zájemcům napříč celým regionem.“

„Olympijský park, tentokrát v zimní variantě, to je rozhodně výzva, protože zajistit atraktivní program a postavit tak velkou zónu na sedmnáct dní není vůbec jednoduché,“ doplňuje náměstek ostravského primátora Vladimír Cigánek. „Rozhodně si od toho slibujeme, že přilákáme zájemce o zimní sporty do míst, kde olympijský park bude umístěn.“

Projekt v kraji pořádá olympijský výbor, který je nositelem práv spojených s olympiádou. Náklady hradí Ostrava a krajský úřad. „U projektu Olympijské parky se jedná o sdružené financování. Na jejich realizaci se podílejí finančně jak pořadatelská města a kraje, tak Český olympijský výbor a jeho partneři,“ přibližuje Martina Kučerová, která je manažerkou komunikace Českého olympijského výboru.

„V případě Olympijského parku Ostrava se jedná o příspěvek ve výši deset milionů korun ze strany města Ostrava a deset milionů korun od Moravskoslezského kraje.“ Hlavní prostory olympijského parku se budou nacházet v Ostravar Aréně, ve které hrají své zápasy hokejisté Vítkovic.

Dvě střediska v Jeseníkách, dvě v Beskydech

„Sportovní program bude různorodý. Fanoušci budou mít možnosti vyzkoušet si tradiční olympijské i neolympijské zimní sporty, jako jsou hokej či krasobruslení. K dispozici bude také snowpark, pumptracková dráha, curling, malý skokanský můstek, běžkařská trať, lyžařská střelnice, ale také sněžnice, kiting a sáňkařský trenažér,“ vyjmenovává mluvčí kraje sporty, které si budou moci vyzkoušet návštěvníci Olympijského parku v Ostravě i v jeho horských pobočkách. 

Olympijský park v Ostravě a v lyžařských střediscích

Dvě z nich budou v Jeseníkách a dvě v Beskydech. „Zatímco v Ostravě budou akce v olympijském parku probíhat po celou dobu trvání olympiády, v horských střediscích bude program soustředěn o víkendech, kdy je tam nejvíce návštěvníků,“ přibližuje manažerka Českého olympijského výboru. „Od 10. do 12. února bude otevřen park v Bílé, o týden později v Karlově a Mostech u Jablunkova, závěr olympiády bude patřit Kopřivné.“

Jesenický Karlov a Kopřivná byly zvoleny hlavně kvůli své vybavenosti. „O jejich výběru se rozhodovalo ve spolupráci se starosty. Jsou to jediná střediska v moravskoslezské části Jeseníků, která svým vybavením odpovídají potřebám celé rodiny, a to včetně ubytování, gastra a hlavně bezpečnosti,“ dodává mluvčí kraje.

„Nebude to obdoba Lipna, ale budeme se soustředit na jednotlivé sporty,“ popisuje Boris Keka za zástupce Karlova. „Připraven bude například běžkařský okruh, nápodoba biatlonové střelnice, ale hlavní budou sjezdové tratě.“

Přenosy na velkoplošných obrazovkách z Pchjongčchangu budou podle pořadatelů uzpůsobeny časovému posunu z Koreje.