Prostějovská radnice darovala pozemky pro halu sportovního bosse Černoška

  14:52
Prostějov posvětil projekt sportovního bosse Miroslava Černoška na stavbu národního sportovního centra u tenisových kurtů. Zastupitelstvo souhlasilo s tím, že centru zdarma převede pozemky, takže nepřijde o stamilionovou dotaci. Část opozice byla proti, kritizuje hlavně netransparentnost celého projektu.

Pohled na rozestavěné Národní olympijské centrum v Prostějově. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Rozestavěná hala národního sportovního centra stojí již několik měsíců u tenisových kurtů. Buduje ji spolek Prostějov olympijský tvořený Olomouckým krajem, městem Prostějov a tenisovým klubem Miroslava Černoška. Doposud již její stavba stála 62 milionů korun.

Po zatčení šéfa fotbalu Miroslava Pelty však ministerstvo školství stoplo veškeré přislíbené dotace. Podmínkou nově vypsaného dotačního programu je právě to, že spolek Prostějov olympijský musí vlastnit pozemky.

Na zasedání zastupitelstva zazněla z řad opozice ostrá kritika bezúplatného převodu i celého projektu. Při hlasování ale nakonec ODS proti nebyla.

„Centrum nebude sloužit prostějovským občanům. Je to tunel. Od počátku jsou nám zatajovány podstatné informace. Opakovaně například požadujeme ekonomickou analýzu a studii proveditelnosti, abychom věděli provozní náklady, ale nic jsme nedostali,“ argumentoval například zastupitel Petr Kapounek.

Za absolutně netransparentní považuje opozice například skutečnost, že Černoškův tenisový klub půjčil spolku Prostějov olympijský 23 milionů korun na zaplacení faktury za zahajovací stavební práce bez jakékoli písemné smlouvy. Dohodu o půjčce uzavřeli hejtman Ladislav Okleštěk a Miroslav Černošek pouze ústně.

Vedení města považuje kritiku projektu za hysterii

Opozici se nelíbí, že zastupitelstvo nemá celý projekt vůbec pod kontrolou. Zastupitelé neměli informace o podobě centra, ceně ani o zahájení stavebních prací a vůbec netuší, kolik bude stát provoz. Podle opozice je hala o metr až dva kratší, takže se tam nemohou hrát některé turnaje, a navíc je předražená.

Rozestavěné centrum

„Je to v podstatě zastřešený kurt a minimálně dvakrát dražší než srovnatelné haly, pokud tam tedy nemají kliky ze zlata,“ tvrdí další opoziční zastupitel Petr Lysek.

Na územní rozhodnutí je navíc žaloba u soudu. Opozice navrhovala hlasování odložit, ale na zastupitelstvu neuspěla.

Město projekt od počátku podporuje. Tvrdí, že Prostějovu přinese prestiž a potřebné sportovní zázemí. Primátorka Prostějova Alena Rašková popřela, že by jakkoli tajila informace.

„Všechno je kdykoli k nahlédnutí. Můžete přijít a já vám informace poskytnu,“ vzkázala. Odmítla zároveň, že by hala měla sloužit jenom vybraným sportovcům.

„V podmínkách dotačního programu je, že minimálně dvacet procent využití musí být pro veřejnost,“ sdělila primátorka.

Náměstek hejtmana pro sport a městský zastupitel František Jura kritiku označil za hysterii.

„Vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Spolek, kde jsou členy kraj, město a tenisový klub, jasně deklaroval, že halu budou využívat prostějovské sportovní kluby a školy. Dnes je jednoznačně vidět, kdo chce halu, která má sloužit ku prospěchu města, postavit, a kdo nikoli,“ prohlásil Jura.

Na provoz bude podle něj s největší pravděpodobností vypsaná dotace.

Návrh prodat pozemky za nákladovou cenu neprošel

V důvodové zprávě stojí, že víceúčelová hala nabídne sportovní přípravu talentovaným reprezentantům především v mládežnických, dorosteneckých a juniorských kategoriích. Využívat ji má až 600 dětí z místních oddílů tenisu, volejbalu, basketbalu a fotbalu. Hala bude podle zprávy otevřená rovněž prostějovským školám a veřejnosti pro pravidelnou činnost.

„V celém tomto projektu byl postup od počátku chybný a vše se dělo bez souhlasu zastupitelstva. Je nám předhazováno, že se úspěch neodpouští, ale úspěchem není, když se někdo zaštítí slovem olympijský a vylobbuje si peníze,“ řekl opoziční zastupitel Jan Navrátil s narážkou na úspěchy Černoškovy stáje v tenise.

Vlivný sportovní podnikatel Černošek ostatně před pár dny na dotaz, jakou komplikací je podmínka vlastnictví pozemků, lakonicky odvětil: „Žádnou.“

Navrátil navrhoval, aby Prostějov pozemky prodal za nákladovou cenu a z celého projektu raději vycouval. Takový návrh neprošel.