O dotace na kotle je velký zájem, ve druhém kole se na všechny nedostane

  4:56
Ihned po spuštění druhého kola kotlíkových dotací přišlo loni v říjnu na olomoucký krajský úřad na 1500 žádostí. Na konci dubna příjem formulářů skončil a vzhledem k počtu zájemců a vyčleněné částce se stejně jako v prvním kole na všechny žadatele téměř jistě nedostane.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Konečný počet žadatelů o příspěvek na modernější a ekologičtější vytápění rodinných domů v kraji se zastavil na čísle 2 092, což je ještě více než v první vlně. Už tehdy přitom hejtmanství muselo kvůli omezeným možnostem zájemce odmítat.

Vedení kraje původně počítalo s tím, že ve druhém kole rozdělí mezi úspěšné žadatele 124 milionů korun. Vzhledem k obrovskému zájmu ovšem už na konci loňského listopadu navýšilo dotační rozpočet o 43 milionů korun, jež měly podle původního plánu zůstat v rezervě. Přesný počet domácností, které příspěvek získají, zatím kraj nezná.

„Kolik zájemců splnilo všechna potřebná kritéria a kolik žadatelů nakonec kraj podpoří, by mělo být jasné nejpozději do konce června,“ řekl tajemník hejtmana Vladimír Lichnovský.

I přesto je však už nyní zřejmé, že na všechny žadatele peníze nevyjdou. Usuzovat to lze ze zkušeností z první kotlíkové výzvy, kdy kraj rozděloval zhruba stejnou částku jako nyní a na příspěvek dosáhlo necelých 1 550 zájemců.

Ve druhé vlně by ale jejich počet mohl být o něco vyšší, protože se změnily dotační podmínky - u některých podporovaných zdrojů vytápění se snížila maximální výše příspěvků.

„Podle našich aktuálních odhadů by ve druhém kole mohlo dotaci získat přibližně 1 680 žadatelů,“ uvedl Martin Černocký z odboru strategického rozvoje kraje.

Ministerstvo zřejmě vyhlásí ještě třetí kolo kotlíkových dotací

Za tohoto předpokladu by tedy hejtmanství muselo odmítnout přibližně 400 domácností. Lidé, kteří se svou žádostí neuspějí, ale ještě nemusejí věšet hlavu. Druhé kolo totiž není s největší pravděpodobností poslední.

Ministerstvo životního prostředí od začátku deklarovalo, že vlny kotlíkových dotací budou tři. Třetí výzvu by ministerstvo mělo vyhlásit v příštím roce, bližší datum ale zatím ještě neznáme,“ řekl Černocký.

Díky kotlíkovým dotacím by se obyvatelům kraje mělo lépe dýchat. Příspěvek je totiž určený na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy na tuhá paliva za modernější a ekologičtější zařízení spalující biomasu a plyn, tepelná čerpadla a automatické kombinované kotle.

„Největší zájem byl (ve druhém kole přijímání žádostí) o kondenzační kotle na zemní plyn a o tepelná čerpadla,“ upřesnil náměstek hejtmana Pavel Šoltys. V předchozí výzvě u domácností zvítězily kombinované kotle a zařízení spalující biomasu.

Ve druhém kole pracovníci kraje přijímali žádosti o podporu elektronickou cestou. Pro tento způsob se hejtmanství rozhodlo po zkušenostech z první výzvy, kdy se mnozí zájemci vypravili na kraj už den předem a na úřadě nocovali.

I pro druhou vlnu ovšem platí, že lidé musejí nejprve zaplatit veškeré náklady spojené s výměnou zdroje tepla ze svého. Dotaci jim hejtmanství vyplatí zpětně poté, co doloží úředníkům, že dodrželi všechny podmínky dotačního programu.

Jak to vypadalo před krajským úřadem při prvním kole kotlíkových dotací

22. února 2016