Policie kontrolovala na dálnicích z autobusů, přestupky našla co pár minut

  18:34
Jak se řidiči chovají na dálnicích když si myslí, že je nikdo nehlídá, ukázala kontrolní akce policistů v Olomouckém kraji. Ti k ní využili neoznačené autobusy, ze kterých tak mohli dobře a přitom nenápadně pozorovat šoféry osobních i nákladních aut. Za pět hodin napočítali přes šest desítek přestupků.

Policisté na třech úsecích dálnic v Olomouckém kraji dohlíželi na řidiče z neoznačeného autobusu, ze kterého mohou na kameru mnohem lépe zachytit přestupky jako například používání telefonu za jízdy. | foto: Policie ČR

Akce zaměřená primárně na nákladní vozy a autobusy, při které ovšem došlo i na neukázněné řidiče osobních aut, začala v pondělí v devět ráno a skončila ve dvě odpoledne. Policisté při ní vyrazili na dálnice D35, D46 a D1 v jednom svém autobusu společně s druhým půjčeným od krajského úřadu, takže mohli dohlížet na řidiče v obou směrech zvolených úseků současně.

Na základě jejich hlášení a také natočení přestupků na kameru pak řidiče porušující předpisy zastavovaly asistující hlídky.

„Během akce policisté zdokumentovali 64 přestupků, za které pak následně uložili pokuty v celkové výši 42 100 korun. Nejčastěji šlo o telefonování za jízdy a to v 33 případech,“ popsala krajská policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policejní kontrolní akce

„Dále se jednalo mimo jiné o sedm překročení nejvyšší povolené rychlosti a stejný počet jízd bez platné dálniční známky, v osmi případech nebyl řidič připoután bezpečnostním pásem,“ dodala.

Policisté začali podobné akce provádět kvůli lepšímu dohledu na řidiče nákladních vozů, kteří leckdy hřeší na to, že díky výše položené kabině není tak dobře vidět, že se nevěnují plně řízení, navíc bývá problém to průkazně zdokumentovat.

„Za jízdy tak telefonují, sledují filmy na počítači nebo píší SMS zprávy. Někteří také čtou noviny nebo si prohlíží mapu,“ nastínila Vlachová, podle které plánuje krajská policie podobnou kontrolní akci ještě několikrát zopakovat.

Podívejte se, co policisté odhalili z autobusu při jedné z dřívějších kontrol

Autor: