Dotace na obědy chudým dětem Olomoucký kraj opomíjí. Moc papírování, říká

  4:54
Stovky školáků v Olomouckém kraji nemají možnost zajít si do školní jídelny na teplý oběd, protože na to jejich rodiče nemají peníze. Lze pro ně sice získat evropské dotace, které přerozděluje ministerstvo práce a sociálních věcí, jenomže školáci na střední Moravě mají smůlu – hejtmanství se totiž do programu nechce zapojit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

„Hrazení obědů pro děti z chudých rodin odmítají čtyři kraje. Mrzí mě, že mezi ně patří také ten náš,“ řekla senátorka za Přerovsko a také opoziční krajská zastupitelka Jitka Seitlová.

Dotace na obědy pro sociálně slabé děti poskytuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) od roku 2016. Hradit školní stravování umožňuje v rodinách, které pobírají sociální dávku hmotné nouze. Podmínkou je, že do programu se musí přihlásit kraj, ve kterém rodiče bydlí. Ten Olomoucký to neudělal, považuje ho za nesystémový.

„Peníze by neměly jít přes kraje, ale úřady práce, protože ty jsou přímo podřízeny ministerstvu práce. To ony mají největší přehled o tom, které rodiny jsou skutečně potřebné. My ten přehled nemáme a museli bychom se doptávat,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Ministerstvo vypsalo už čtyři výzvy. V programu dosud zbývá 400 milionů korun, které se musí vyčerpat do roku 2020. Rada Olomouckého kraje zamítla návrh na zapojení do projektu i přesto, že ministerstvo letos na jaře poslalo výzvu přímo hejtmanovi.

Okleštěk rozhodnutí obhajuje tím, že radní se řídili doporučením odborů školství a sociálních věcí. Podle jejich úředníků je projekt „administrativně náročný, složitý a nepomůže dětem, jejichž rodiny na sociální dávku nárok nemají, protože jsou těsně nad stanoveným minimálním příjmem.“

Ať dětem pomůžou neziskovky, říká hejtman

Hejtman spoléhá na to, že hradit obědy chudým dětem zvládnou nevládní organizace, které na to pro změnu dostávají dotace od ministerstva školství.

„Stát podporuje za účelem hrazení školních obědů tři neziskové organizace částkou, která je letos téměř 30 milionů korun. Myslím si, že když deset krajů využívá dotačního titulu MPSV, tak těchto 30 milionů na zbývající kraje bohatě stačí a žádné z dětí nebude ochuzeno,“ prohlásil.

V Olomouckém kraji pomáhají rodinám s placením obědů dvě neziskovky. Jednak celostátní Women for Women a pak regionální Jekhetane, jež však působí pouze na Šumpersku. Tyto organizace hradí obědy 540 dětem na 70 základních školách, přitom v celém kraji je těchto škol 263.

„Oslovují nás školy, ale prvním iniciátorem pomoci je většinou třídní učitel. Každý případ posuzujeme samostatně. Obědy dětem hradíme po celý školní rok,“ popsala manažerka charitativních projektů Women for Women Jana Skopová.

V Olomouckém kraji má tato neziskovka „klienty“ na 66 školách, kde pomáhá celkem 493 dětem. Podle Skopové organizace dostala letos na projekt školních obědů od státu celkem 25 milionů korun, o tři méně než loni. Za obědy pro potřebné přitom zaplatí odhadem 35 milionů.

Neziskovky mají také omezené možnosti. Nemohou totiž dotovat obědy dětem z mateřských škol, kterých se problém týká stejně jako školáků. Program MPSV se dá využít na obou typech škol.

Senátorka: Devět krajů to zvládlo, našemu za to děti nestojí

Senátorka Seitlová přístup Olomouckého kraje kritizuje i proto, že nevyčerpané peníze z programu MPSV bude stát muset Evropské unii vrátit.

„Devět krajů agendu zvládlo. Projekt je sice nesystémový a znamenal by větší administrativu, ale copak pomoc dětem z chudých rodin, aby alespoň jednou za den měly teplé jídlo, za to opravdu nestojí?“ apeluje.

Hejtman Okleštěk, který je zároveň poslancem, ale na svém postoji trvá a problém řeší jinou cestou. Jednáním s ministryní práce a sociálních věcí chce dosáhnout toho, aby si agendu kolem programu vzaly na starost úřady práce. Kritiku senátorky Seitlové odmítá.

„Nikdo ze zastupitelů se na toto téma nikdy od roku 2016 neozval. Až po medializaci tématu se objevují hrdinové, kteří bojují za práva dětí, které nedostanou ve škole najíst,“ tvrdí.

Vzhledem k tomu, že návrh zamítla už krajská rada, zastupitelé možnost hlasovat o něm fakticky neměli.

„Osobně hodnotím postup kraje až jako hanebný. Je opakem toho, co lze nazývat sociální a solidární,“ uzavřela Seitlová.