Olomoucká zoo utratila svou nejstarší žirafu, kvůli nemoci měla bolesti

  10:46
O jedno zvíře méně má od čtvrtka olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Kvůli dlouhodobým a v poslední době zhoršujícím se zdravotním problémům musela za asistence veterináře ukončit život osmnáctileté žirafí samice Zairy.

Nejstarší samice žirafy Rothschildovy ze stáda olomoucké zoologické zahrady nesoucí jméno Zaira, kterou musela zoo nechat utratit kvůli zdravotním problémům. | foto: Zoo Olomouc

„Její dlouhodobé pohybové potíže přešly v chronické, a ač jí ošetřovatelé podávali kloubní výživu, její stav se zhoršoval, až došlo ke zhoršení akutnímu. S ohledem na vysoké stáří, bolesti, nemožnost kvalitního pohybu a nakonec pohybu úplně, jsme se rozhodli neprodlužovat její umírání,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská.

Samice Zaira se narodila 14. května 2000 a později úspěšně odchovala čtyři mláďata, dvě z nich jsou nyní součástí olomouckého žirafího stáda.

„Svým věkem byla Zaira naší nejstarší žirafou, respektovanou a dobře spolupracující,“ doplnila Gronská.

Zahrada na Svatém Kopečku chová nejvyšší suchozemské savce planety, kteří mohou dorůst výšky až téměř šesti metrů, od roku 1976, kdy získala první pár.

Žirafy v olomoucké zoo

Významně se zapsala do historie rozmnožování tohoto druhu v zajetí v roce 1999, kdy samice Veronika porodila dvojčata, která obě přežila, což se na světě podařilo pouze čtyřikrát.

Celkem se olomoucké zoo podařilo doposud úspěšně odchovat už šedesát mláďat, její stádo žiraf Rothschildových tvoří nyní deset samic a dva samci.

„K jídlu dostávají okus, ovoce, zeleninu a také kaši vymíchanou ruční zednickou míchačkou. Dále také třeba kopřivy, pochoutkou jsou pak pro ně citrony a cibule,“ nastínila mluvčí.

Autor: