Vichr poničil v olomoucké zoo ploty, z výběhů utekli jeleni a daňci

  14:56
Silný vítr, který se v noci na dnešek prohnal i Olomouckým krajem, napáchal škody i v areálu olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Z výběhů se pak dostalo několik zvířat.

Silný vítr poničil v noci na pondělí 11. března 2019 areál olomoucké zoologické zahrady. Padající stromy poničily i ploty výběhů, ze kterých pak uteklo několik jelenů sika a daňků evropských (na snímku). | foto: Zoo Olomouc

„Noční vichřice poničila střechy na několika ubikacích a ploty části výběhů. Všechna nebezpečná zvířata byla včas řádně zajištěna, z výběhů se nicméně dostalo menší stádo jelenů sika a daňků evropských. Celkem to bylo osm zvířat,“ popsala mluvčí zoologické zahrady Karla Břečková.

Podle posledních informací se daňci už sami vrátili zpět.

„O jelenech zatím nemáme zprávy a nemůžeme zcela vyloučit, že se dostali ven z areálu, neboť ten má zhruba 42 hektarů. Kvůli akutnímu řešení problémů uvnitř zahrady ještě neskončila kontrola celého venkovního oplocení. Dá se ale čekat, že jeleni spíše zůstanou poblíž prostoru, který znají,“ dodala.

Zoo zůstane minimálně po celý dnešek zavřená, kromě oprav výběhů zaměstnanci odstraňují spadlé stromy, kvůli kterým zůstávají cesty na několika místech neprůchodné.

„O tom, zda v úterý otevřeme, se rozhodne až ráno na základě aktuálního stavu odklizení následků vichřice,“ doplnila Břečková.

Podobně ničivé následky větru zažila zoo naposledy předloni v říjnu. Lesnatá část areálu byla nyní navíc oslabená kvůli už několik trvajícímu suchu a kácení vynucenému problémy s kůrovcem.

Fotogalerie

Narušila se tím soudržnost a odolnost lesa a každý silnější vítr tak teď má výraznější následky.

„V jedné části areálu už vznikl doslova průsek lesem, zbytek zatím zůstává zalesněný, ale porost je samozřejmě čím dál řidší,“ shrnula mluvčí Břečková.

Autor: