Do stáda sobů v olomoucké zoo přibyla čtyři mláďata, k zebrám nový samec

  10:52
Dalšími čtyřmi mláďaty se tento týden oficiálně pochlubila olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Tentokrát jde o malé soby polární, jeden sameček a tři samičky se narodili ve druhé polovině května a na začátku června. Jejich společným otcem je samec, který se na Hanou přestěhoval z Brna.

„Těší nás, že netrávil říji sám a nevěnoval pozornost jen jediné samici,“ okomentovala to s nadsázkou zooložka Libuše Veselá.

Olomoucká zoo chová soby polární od roku 1994, kdy získala zakládající skupinu ze Švédska, další kusy pak přibyly postupem času z Nizozemska, Německa, Lotyšska či z pražské zahrady.

Doposud se tu narodilo už 88 mláďat těchto zvířat, jejichž domovem je Aljaška, Kanada, Skandinávie a také část Ruska v místech, kde mohou teploty klesat až padesát stupňů pod nulu.

K přežití v těchto podmínkách jsou proto mimo jiné vybavena srstí tak hustou, že se jednotlivé chlupy od sebe nedají oddělit natolik, aby bylo vidět na kůži. Celkem je populace ve volné přírodě odhadována na pět milionů jedinců, přičemž stáda mohou dosáhnout až velikosti několika desítek tisíc kusů.

Nové přírůstky zoo

Malí sobi nejsou jediným přírůstkem zahrady za poslední měsíc, přibyl do ní také šestnáctiletý samec zebry Chapmanovy, pojmenovaný Kayes a získaný z plzeňské zoo. Ošetřovatelé doufají, že to v budoucnu přinese podobný efekt jako u sobů.

„Jsme rádi, že máme příležitost dát chovu zeber další směr. Jak budou naše samice na samce reagovat, je však otázkou, jejich sbližování je dlouhý proces vyžadující trpělivost i zkušenosti,“ podotkla zooložka Veselá.

Zebry Chapmanovy, které jsou poddruhem zebry stepní a nejhojnějším ze všech druhů zeber, žijí v Africe jižně od řeky Zambezi. Jejich podkladová barva není bílá, ale nažloutlá, mezi černými pruhy má hnědavé mezipásy a pruhování sahá i na nohy, ale zde je úzké a nevýrazné. Na Svatém Kopečku jsou k vidění od roku 1987 a celkem se jich tu narodilo už 28.

Autor: