Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

  12:54
Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či procházka obří voliérou plnou ptáků. Olomoucká zoo připravila na letošní rok řadu novinek. A její plány tím zdaleka nekončí.

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká zoologická zahrada. Pro veřejnost ho otevře v dubnu. | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

Hned za silnými lany, která jako clona visí ve vchodu, na člověka dýchne pravá Afrika. Vlna horkého vzduchu, skály písčité barvy, kromě hlavních výběhů také terária s hady či ještěrkami. A také několik stromů pro odpočinek ptáků, kteří jinak budou návštěvníkům poletovat nad hlavami.

Olomoucká zoo na Svatém Kopečku v uplynulých dnech představila nový pavilon Kalahari. Stál patnáct milionů korun, lidé se do něj poprvé podívají letos na jaře.

Po přesunu ze stávající malé a neatraktivní expozice zde na ně budou čekat surikaty či damani, již doposud žili v neveřejném zázemí zahrady. Jako úplní nováčci na Svatém Kopečku je doplní hrabáči a také medojedi, kteří se často v zoo nechovají. A to ani v tuzemsku, ani v Evropě.

„Pavilon je dokončený a připravený na nastěhování svých obyvatel. To plánujeme v následujícím měsíci. Předpokládáme, že v druhé polovině dubna Kalahari otevřeme pro veřejnost,“ přiblížila mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Před vlky ochrání lidi ve vláčku nerezová síť

Druhou novinku letošního roku chystá svatokopecká zahrada na léto. Po výpravě do Afriky přijde na řadu adrenalinový zážitek mezi bílými vlky Hudsonovými. Jejich smečka bude pobíhat ve třetí části safari, na které se postupně od roku 2012 mění podstatná část zoo.

Nový pavilon Kalahari

Dnes už fungují dvě tematické částí – euroasijská s jeleny, kozorožci či zubry a africká s antilopami a žirafami. Celkem bude mít safari pět etap, dohromady se na něj promění sedmnáct dřívějších výběhů o rozloze kolem devatenácti hektarů.

„Safari s vlky chceme otevřít v druhé polovině roku, jde o konec června či začátek července,“ nastínil ředitel zoo Radomír Habáň.

Lidé mezi šelmy, jejichž domovinou je okolí Hudsonova zálivu na východě Kanady, vjedou usazení v turistickém vláčku. Bát se ale nemusí.

„Budou se v něm spouštět nerezové sítě jako clony,“ upřesnil Habáň. Na trase vláčku bude vlčí safari v pořadí hned druhé po euroasijské části. Oddělovat je bude – především kvůli bezpečí kopytníků – dvojitá brána.

„Nyní je hotová velká část oplocení, také už máme připravenou cestu pro vláček. Zbývá dokončit více než 130 metrů dlouhou opěrnou zídku, která zpevňuje svah pod nedalekou trasou pro pěší návštěvníky. Zídka zároveň umožní rozšíření cesty, vznikne tady vyhlídka na vlky,“ doplnila Břečková.

Obří voliéru poničila vichřice, opravy oživí plány z 90. let

Na třetí tahák pro tento rok promění vedení zahrady obří až patnáct metrů vysokou voliéru, které zaměstnanci zoo kvůli tvaru přezdívají bábovka. Téměř čtvrt století stojí nedaleko pavilonu opic. I ji čeká rekonstrukce.

Zahrada s ní začala už loni, kdy odsud odstěhovala ptáky. Horolezecká firma poté chtěla sundat na některých místech již děravou síť. Kvůli špatnému počasí se k tomu už nedostala.

„Zkázu dokončila říjnová vichřice, když na voliéru shodila jeden z okolních vzrostlých stromů,“ shrnula Břečková. Síť tak půjde dolů letos na jaře. Odborníci u voliéry, jež má 45 metrů v průměru, prověří statiku.

„Věřím, že vše bude hotové ještě letos. Při opravě bychom voliéru rádi zatraktivnili a pustili návštěvníky přímo dovnitř. Měla být průchozí už podle původního projektu, ale nedotáhlo se to do konce. Navíc sem umístíme i novou kolekci ptáků,“ řekl Habáň.

Místo rybníčku budou v zoo africké mokřady

Hned vedle nového Kalahari pavilonu má zoo další velké plány. Místo rybníčku se v její centrální části rozlijí africké mokřady. Žít tu budou pelikáni, kočkodani či „africká divoká prasata“ štětkouni a také pták hadilov, jenž v divočině při chůzi po savanách loví jedovaté hady.

Vizualizace budoucí podoby afrických mokřadů s vesnicí, které chce olomoucká zoologická zahrada nabídnout návštěvníkům od příštího roku.

„Mokřady pojmeme jako africkou vesnici. Se stavbou chceme začít letos na podzim, aby byly připravené na další turistickou sezonu v roce 2019,“ doplnil ředitel zoo.

Všechny plány, které zahrada na tuto a také příští sezonu chystá, vyjdou dohromady na zhruba 23 milionů korun.

„Na modernizaci zahrady se podílí ze svého rozpočtu město, je ale nutno dodat, že sama zoo si dokáže na značnou část těchto nákladů vydělat,“ podotkl náměstek olomouckého primátora Filip Žáček.