Mamut, velebobr či olomoucký nosorožec. Muzeum nabízí výlet do doby ledové

  12:52
Udělat si představu o tom, jak to před deseti tisíci lety vypadalo na Zemi, si lze nyní v olomouckém Vlastivědném muzeu. Po pěti letech se tam vrátila jedna z nejúspěšnějších výstav v jeho novodobé historii - Giganti doby ledové 2.

Součástí výstavy, která je v olomouckém muzeu k vidění do 23. června, je mimo jiné patnáct vyhynulých tvorů z doby ledové z různých koutů světa v životní velikosti. Jejich modely byly vytvořeny v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Vědci se spojili s umělci a vytvořili unikátní expozici, v níž všechny modely vynikají reálným zpracováním.

Zastoupeny jsou druhy, které vyhynuly před 10 tisíci let vlivem klimatických změn, ale i ty, jejichž existence skončila před „pár staletími“ rukou člověka.

„Návštěvníci výstavy mají jedinečnou možnost prohlédnout si zvířata zblízka, uvědomit si jejich ohromující velikost a seznámit se nejenom s jejich skutečnou podobou, ale i způsobem jejich života,“ uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Na výstavě jsou zastoupena zvířata nejen z eurasijského kontinentu, ale také ta, která žila v Severní Americe, Jižní Americe či na Novém Zélandu.

Nechybí ta, jež obývala i naše území. „Největší je realistický model mamuta a hned druhým největším je pozemní lenochod. Jedná se o opravdu věrné modely, ostatně na jejich tvorbě spolupracovali i paleontologové,“ popsal Tomáš Lehotský, paleontolog Vlastivědného muzea a pedagog z Univerzity Palackého, jenž se na přípravě expozice podílel.

Mimo mamuta srstnatého můžou lidé na výstavě vidět třeba severoamerického velebobra, ptáka moa z Nového Zélandu, zástupce primátů, koní nebo medvědů. Nechybí nosorožec srstnatý, který žil dokonce i na území města Olomouce.

„Jeho nálezy máme z cihelny v Olomouci-Nemilanech,“ podotkl Lehotský, jenž do expozice doplnil sbírkové předměty z archeologického fondu, například čelist nosorožce z Nemilan, originální mamutí kel, dolní čelist mamuta, která pochází z Předmostí u Přerova či roh pratura.