Olomoučtí vědci vyvinuli přístroj na měření teplotní odolnosti rostlin

  16:24
Další vědecký úspěch si připsali experti z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Vyvinuli přístroj na jednoduché a rychlé měření odolnosti rostlin vůči vyšším teplotám. Využití najde ve výzkumu i při šlechtění rostlin.

Vedoucí oddělení biofyziky olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Petr Ilík u nově vyvinutého přístroje pro rychlé měření teplotní odolnosti rostlin. | foto: Univerzita Palackého

Zařízení nazvané PlanTherm stanovuje obecnou termostabilitu buněk a zároveň termostabilitu fotosyntetického aparátu. Tyto charakteristiky vědci či šlechtitelé doposud museli zjišťovat odděleně.

„Je to univerzální přístroj pro měření termostability jakýchkoliv buněk, který jsme však primárně vyvíjeli pro buňky rostlinné,“ nastínil Petr Ilík, vedoucí oddělení biofyziky Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH). 

To sdružuje vědecké týmy Univerzity Palackého a olomouckých pracovišť Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

„Je to vlastně ohřevný systém, v němž se ale teplota musí zvyšovat lineárně. Celé měření trvá zhruba 25 minut,“ dodal Ilík.

Metoda pomůže vybírat vhodné odrůdy plodin

Zjišťování teplotní odolnosti rostlin nabývají podle vědců v současnosti na důležitosti vzhledem ke klimatických změnám a častějším výskytům teplotních extrémů.

„Naše metodika by mohla pomoci při výběru odrůdy plodiny, která by si udržela výnos i v nestabilních klimatických podmínkách. Slouží také k testování toho, jak rostliny reagují na krátkodobý vysokoteplotní stres, kdy se takzvaně aklimují,“ vysvětlila členka výzkumného týmu Martina Špundová.

K měření je potřeba pouze malý vzorek části rostliny, nejlépe listu. Ten se vloží do nevelké aparatury, v níž se nachází kádinka s deionizovanou vodou.

„Segment rostliny se zahřívá z pokojové teploty zhruba na 75 stupňů Celsia. Se zvyšující se teplotou se mění chlorofylová fluorescence, která vypovídá o teplotní odolnosti fotosyntetických procesů. Současně měříme i vodivost média, a tím zjišťujeme odolnost buněčné membrány. To vše bez předchozího testovacího měření, které se dříve muselo provádět,“ popsal měření Ilík.

Autor: