Objev olomouckých vědců pomůže určit střelce z otisků prstů na místě činu

  14:40
Usnadnit práci kriminalistů může nový objev olomouckých vědců. Přišli s metodou, jak z pouhých otisků prstů prokázat, kdo střílel. Odhaluje totiž zplodiny, jež zůstanou v papilárních liniích.

Grafické znázornění postupu využívaného v nové metodě identifikace střelce jen na základě zbytků zplodin usazených v otisku prstu, který byl odebrán na místě činu. | foto: Tomáš Pluháček

V současnosti kriminalisté při vyšetřování určují střelce zpravidla podle povýstřelových zplodin, které zůstanou na rukou, ve vlasech či na oblečení. Ve specializované laboratoři k tomu využívají skenovací elektronovou mikroskopii. K tomu je ale potřeba pachatele nejprve vypátrat.

Vyšetřování tak může zkomplikovat, že se pachatel mezitím stihne oblečení zbavit, od činu uběhne delší doba nebo si dotyčný zajde třeba zastřílet na oficiální střelnici a poté tvrdí, že zplodiny má na těle z ní.

Nová metoda umožňuje analyzovat jednotlivé prvky zplodin jako jsou například olovo, baryum, antimon a případně rtuť, už z otisku odebraného na místě činu.

Odborníky z olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a katedry analytické chemie přírodovědecké fakulty motivovaly k jejímu vývoji mimo jiné pařížské teroristické útoky z listopadu 2015. Jeden z jejích autorů Tomáš Pluháček se tehdy právě vracel ze stáže ve Francii.

Metodu vědci nabídnou policii

„S kolegy jsme se zamýšleli nad tím, zda po odběru reálných otisků prstů na místě činu zůstanou částice z povýstřelových zplodin ukotveny v papilárních liniích a budeme schopni na základě takto získaných poznatků provést i identifikaci osoby,“ nastínil Pluháček, který za prezentaci postupu získal cenu na Evropském sympoziu atomové spektrometrie v Berlíně.

„Nyní už víme, že dokážeme z otisku prstů určit, zda jejich ‚majitel‘ manipuloval se střelnou zbraní nebo z ní i střílel, a také tuto osobu identifikovat,“ dodal.

Pro analýzu je využita takzvaná laserová ablace ve spojení s hmotnostní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem. Tento postup dosud nikdo jiný nepoužill.

„My jsme ho ověřili u tří lidí a analýzy konzultovali s profesionálním znalcem z oboru daktyloskopie. Nyní chceme metodu potvrdit analýzou více vzorků a nabídnout ji policii. Věříme, že metoda by mohla práci kriminalistů urychlit a usnadnit, standardní analýza pomocí skenovací elektronové mikroskopie je totiž poměrně zdlouhavá a má určitá omezení,“ shrnul Pluháček.

Olomoučtí analytičtí chemici spolupracují s kriminalisty dlouhodobě. Zkušení chemici a policejní specialisté předávají studentům informace z oboru forenzní chemie, jedná se především o aplikace analytické chemie, které využívají kriminalisté k prokázání zločinů. Některé metody se pak objevují zpravidla ve zjednodušené podobě i v různých kriminálních seriálech.

Autor: