Historikům pomohou odhalovat tajemství uměleckých děl chemici a fyzici

  18:30
Vrátit se do minulosti a nahlédnout pod ruce starým mistrům budou moci experti na Univerzitě Palackého při nových unikátních analýzách uměleckých památek. Historici umění spojí síly s chemiky a fyziky například při určování materiálů, s nimiž dávní umělci pracovali, či barev, které na své dílo použili.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Univerzita Palackého

„Všechny informace nám spolu s využitím nejmodernější technologie a techniky poodhalí tehdejší umělecké technické postupy. Díky novým poznatkům zlepšíme péči o naše památky i umělecká díla,“ plánuje Jana Michalčáková z katedry dějin umění na olomoucké filozofické fakultě.

V rámci projektu Arteca stane Michalčáková na Univerzitě Palackého v čele třicetičlenného výzkumného týmu. Kromě historiků umění zaměřených na ochranu památek do něj patří experti na fyzikálně-chemický výzkum z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), jenž pod patronátem přírodovědecké fakulty funguje v olomoucké městské části Holice.

„Naším úkolem jsou analýzy materiálů z historických děl. Historikům umění dodají potřebné informace o díle samém, nebo poznatky významné pro jeho restaurování či rekonstrukci. Existuje řada fyzikálně-chemických metod, které lze pro takový průzkum použít,“ přibližuje za katedru analytické chemie a za RCPTM profesor Karel Lemr.

Vedle práce s již existujícími metodami budou chemici a také optici vyvíjet zcela nové analytické postupy. Při spolupráci s experty na umění chtějí například sáhnout po multimodálním zobrazování vzorků, jež měli až doteď spojené spíše s rozborem biologických materiálů.

„Optici z RCPTM využijí pro rozbor uměleckých děl i techniky analýzy barev a moderní spektroskopické metody doposud využívané zejména v oblasti kvantové a nelineární optiky. Stejně jako chemici očekávají, že se při vývoji nových postupů naučí mnoho nového,“ dodává vědecký ředitel RCPTM Ondřej Haderka.

Olomoučtí vědci na unikátní projekt získali dotaci 60 milionů

Přípravy ojedinělého propojení humanitních a přírodovědných oborů zabraly na olomoucké univerzitě několik let. Jeho zástupcům se na něj navíc podařilo z evropských dotací získat šedesát milionů korun.

„Považujeme to za doklad prestiže. V České republice jde o vůbec první takto pojatý projekt, kdy má vysoce pokročilá chemicko-fyzikální analýza pomoci v porozumění umění,“ upozorňuje proděkanka filozofické fakulty Dana Bilíková.

Díky penězům z EU budou moci vědci z RCPTM pořídit i speciální hmotnostní spektrometr určený zejména pro analýzu pevných vzorků. Podle profesora Lemra by tento přístroj mohl být platformou pro zavedení úplně nového výzkumného směru na celé univerzitě.

Členové týmu Arteca počítají také s tím, že výsledky jejich práce překročí hranice akademického i vědeckého světa a budou je moci využít jak instituce specializované na ochranu památek, tak i firmy podnikající například ve stavebnictví.

„Vývoj nových metod a technik důležitých při bádání ve sféře kulturního a uměleckého dědictví zažívá na evropské úrovni velký rozvoj. Musíme ho zachytit také v České republice,“ vyzdvihuje Michalčáková.

Ambicí jejího týmu je kromě toho i změna vysokoškolského studia. Týkat se bude především katedry dějin umění.

„V nejbližší době rozšíříme výuku o předměty, které naše studenty uvedou do nových možností aplikací přírodních věd na umělecko-historický výzkum,“ podotýká vedoucí katedry Jana Zapletalová.