Právnička měla při státnicích nápovědu v uchu, u soudu svůj titul uhájila

  17:24
Otázku, zda je zpětně odhalené podvádění při státní závěrečné zkoušce na vysoké škole podle zákona dostatečným důvodem k odebrání titulu, bude řešit už druhý český soud. První rozhodl, že to nestačí. S tím ale olomoucká Univerzita Palackého, kde se případ stal, nesouhlasí a vše tak zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ilustrační snímek | foto: MP Praha

Kauza se točí kolem absolventky olomoucké právnické fakulty, která před dvěma lety úspěšně zakončila magisterské studium a obdržela příslušný titul. Později pak i díky němu získala práci na legislativním odboru ministerstva spravedlnosti.

Loni ovšem na univerzitu přišlo oznámení, že dotyčná při závěrečné zkoušce podváděla. Přes miniaturní reproduktor v uchu přijímala nápovědu od svého tehdejšího přítele, kterému vybrané otázky sdělovala prostřednictvím mikrofonu ukrytého pod šaty.

Jak uvedl server Seznam zprávy, který pozadí příběhu detailně zmapoval, právě tento v té době už bývalý přítel byl tím, kdo univerzitu o rok později o podvodu informoval a poskytl jí dokonce zvukový záznam celé akce, který si nahrál a uschoval.

Záznam poté posloužil jako jeden z klíčových důkazů pro přezkumnou komisi univerzity ustavenou rektorem Jaroslavem Millerem, který na základě jejích závěrů loni v červnu rozhodl o zneplatnění výsledku zkoušky a tudíž odebrání magisterského titulu. Formálně kvůli porušení zákona o vysokých školách, konkrétně jednání proti dobrým mravům.

Podle zákona musí být podvádění opakované nebo soustavné

Absolventka ovšem rozhodnutí napadla žalobou. Jak popsal server Echo24, který informace o sporu přinesl, podvádění jednak popřela, a dále mimo jiné poukázala na to, že podvodné jednání musí být podle zákona soustavné nebo opakované, aby bylo dostatečným důvodem ke zpětnému odebrání titulu, což v tomto případě nebylo. A soud jí dal za pravdu.

„Zákon o vysokých školách v případě úmyslného jednání proti dobrým mravům předpokládá, že jde o jednání soustavné nebo opakované. V tomto případě bylo ale zjištěno pouze jednorázové podvádění u státní závěrečné zkoušky. Tudíž nebyl splněn ani jeden ze zmíněných znaků,“ popsal Igor Krajdl, zastupující mluvčí Krajského soudu v Ostravě, kam žena žalobu podala.

Soudci neuznali argumentaci univerzity, podle které je možné titul odebrat proto, že dotyčná podváděla po celou závěrečnou zkoušku, tedy po delší časový úsek a nedostala jen jednu jednorázovou nápovědu, ale několik.

„Výklad toho, co znamená opakovaně a soustavně, tomuto neodpovídá,“ podotkl Krajdl.

Univerzita se k záležitostí nyní kvůli probíhající při nechce vyjadřovat. „Mohu pouze potvrdit, že jsme vůči rozhodnutí soudu podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedla mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Autor: